Wout Smit (1944) bracht zijn kinderjaren door in 't Veld. In briefvorm beschrijft hij zijn herinneringen aan die tijd. Beste Annie, Bij het horen van 'Het Dorp' door Wim Sonneveld komen onbewust herinneringen naar boven aan mijn dorp: 't Veld. Hier heb ik mijn kinderjaren doorge bracht, van 1944 tot 1955. Wij woonden aan de Kaai, langs de ringvaart die naar de Rijd stroomde. Bij de ruilverkaveling werd deze ringvaart gedempt. Van ons huis, een boerenstolp, is geen spoor meer te vinden. Gelukkig heeft Frans van der Eng ooit een schilderij voor mijn broer Bertus gemaakt die een panoramische blik op mijn ouderlijke woning en de weidse omgeving biedt. Van andere gebouwen die bepalend waren voor het silhouet van het dorp, zoals de kerk en de school, zijn er foto's. Wat echter ontbreekt om mijn herinneringen op te frissen, is een klassenfoto. Ik wil zo graag de gezichten zien van de jongens (en meisjes) met wie ik mijn jeugd deelde. Op zoek naar zo'n klassenfoto bezocht ik in 2007 de reünie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Mariaschool. Op deze rooms-katholieke meisjes school begon het eerste leerjaar voor zowel jongens als meisjes. Daarna werden de jongens van de meisjes gescheiden en vervolgden wij onze leergang op de Martinusschool. Ik veronderstelde dat de reünie ook door jongens van het eerste leerjaar zou worden bezocht. Ik was de enige. Maar ik maakte in café De Vriendschap wel kennis met jou. Jij stelde je voor als een medeleerlinge, die van 1950 tot 1951 in mijn klas zat. Ik herinnerde mij geen enkel meisje van de eerste klas, dus ook jou niet. Jouw naam, Annie Jong, zei me niets. Je vader, kruidenier Jong, ja die kende ik wel, die speelt in de herinneringen aan mijn dorp wel een rol. Bewaarschool Mijn oudste herinnering aan school dateert van de bewaarschool. De eerste schooldag. Mijn oudste zus Marie bracht mij er naar toe. Jij, Annie, was als driejarig meisje al toevertrouwd aan de zorg van zuster Genoveva en zuster Benigna, zoals je me later liet weten. Maar voor mij ontvouwde zich die dag een nieuwe, onbekende wereld. Weet je, Annie, die eerste kennismaking liet een kras op mijn ziel achter. Een van de zusters wilde mij laten spelen met mozaïek stukjes. Voordat ik de rode en witte blokjes mocht aanraken, inspecteerde ze eerst mijn handjes. Niet schoon, stelde ze vast. Bang dat de mozaïekstukjes vuil zouden worden, haalde ze het materiaal weg en liet me met lege handen achter. Voor wie onze woonsituatie niet kende: wij woonden ver buiten het dorp, midden in het land. Van huis naar kerk en school moesten we over een modderig pad met diepe kar- resporen waarin zich bij regen plassen vormden. De kans op glij- en valpartijen was groot. Het was dikwijls onmogelijk om met schone handen, schone kleren, laat staan met schone klompen op de plaats van bestemming te komen. M'n moeder gaf me regelmatig 'schoolgeld' mee, in een leeg lucifersdoosje, zodat ik het niet zou verliezen. Toch liep het een keer fout. Nadat ik het doosje bij de zuster had ingeleverd, werd ik op het matje geroepen. 'Het doosje is leeg. Waar is het geld?' Ik had geen idee. Verloren misschien? 'Ga het maar zoeken!' Ik naar de gang. De zakken van mijn jas controleren. Nee, niets. De voering van mijn jas. Ook niets. Op de grond. Knielend kroop ik over de tegels van de gang. Het leek een eindeloze zoektocht te worden. Uiteindelijk vond ik het geld, een dubbeltje, onder...een paar modderige klompen. Ik weet het, Annie, herinneringen geven vaak een vertekend beeld van de werkelijkheid, maar ze bevatten doorgaans wel een kern van waarheid. Niet al mijn herinneringen aan de bewaarschool zijn overigens negatief. In gedachten zie ik mezelf nog bezig met reepjes gekleurd papier. Matjes vlechten vond ik leuk. De boerenstolp van de familie Smit lag ver buiten 't Veld. Geschilderd door Frans van der Eng. Het gemis van een klassenfoto

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 20