V Ruim 75 jaar lag er een portret verborgen tussen het dakhout in het oude pand van EefHoebe en zijn vrouw Lies aan de Rijdersstraat te 't Veld. Bij sloopwerkzaamheden vond de nieuwe eigenaar Martien Groen toevallig deze prachtige potloodtekening. Wie is dit? Voor Martien totaal onbekend. De Historische Vereniging 't Veld - Zijdewind - Moerbeek ging op zoek. Wie heeft de tekening gemaakt en hoe komt die daar zo verscholen tussen het dakhout? Op deze vragen hebben wij ook geprobeerd een antwoord te vinden. Als je de prominent aanwezige signatuur met de naam Jozef Frenken '41 ziet, lijkt het antwoord simpel, doch een kleinere signatuur er iets boven van Anton Groen (AG) zaait twijfel over de echte maker van het stuk. Jozef Frenken, wie is hij? Hoe en waarom kwam hij in 't Veld? Frenken is zeker geen voorkomende naam in onze omgeving. Na enig speurwerk op het internet ontdekken we dat deze Jozef Frenken afkomstig is uit het plaatsje Obbicht in Limburg. Zijn roepnaam daar was 'Hub'. Hij blijkt een zeer getalenteerd en creatief persoon te zijn geweest die op 23-jarige leeftijd al in het bezit was van een vliegbrevet. Door ongehoor zaamheid en verdacht van obstructie tegen de Duit sers werd hij in 1941 gevangen gezet in kamp Schoorl. Een geciteerd stukje uit zijn memoires: "We reden naar Schoorl. Daar lag een splinternieuw kamp. Daar had nog geen gevangene ingezeten en laat ik nu de eerste gevangene van Schoorl zijn geweest. Ik werd ontvangen door twee Duitsers. Maar daar was ik niet in geïnteresseerd. Achter de Duitsers stond een nogal Verbazingwekkend hoe dit portret leek op wat iedereen onmiddellijk zei: "Dit is Thijs Hoebe". Wie de man gekend heeft zal dit beamen. Ook het feit dat hij in dit huis is opgegroeid en er heeft gewerkt en later met Gaath Stoop er naast heeft gewoond, sterkt deze gedachte. We hoeven hier dus niet aan te twijfelen en de foto hierbij bevestigt dit nog eens. Tot zover alles duidelijk. Hel verborgen portret "Het verborgen portret. Op Rijdersstraat 85 werd tijdens het slopen van het dak de tekening ondekt.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 12