Zilveren jubileum dirigent Jaap Post ^«swass*» Uitvoering zaterdag in 't Veld Tot zover de gebeurtenissen die Jaap zelf heeft opgeschreven. Op 1 oktober 1988 heeft hij nog zijn 25 jarig jubileum als dirigent gevierd en als waardering werd hij tijdens zijn jubileumviering onderscheiden met de pauselijke onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pontifice'. Tot slot Jaap Post mag gezien worden als iemand die hield van muziek, met name Gregoriaans. Iedere week werd er trouw gerepeteerd, eerst in de jongens school en later in het Dorpshuis. Hij dirigeerde het herenkoor, maar na het samenvoegen van de koren, kreeg hij de leiding over het gemengd koor. Hij had bij het repeteren engelengeduld. Als hij moest oefenen met de dames, zei hij gekscherend: Ik ga naar mijn engeltjes. Éénmaal is hij weggelo pen bij het repeteren; de kakelende engeltjes waren niet stil te krijgen, maar hij kwam natuurlijk ook snel weer terug. Dat hij muzikaal was, blijkt uit het feit dat hij een moeilijke mis, de Messe Solennelle van A. Gounod, omgezet heeft naar een vierstemmige setting voor een vierstemmig gemengd koor. Deze mis werd vaak gezongen op verzoek van paro chianen. Hij was heel plichtsgetrouw, hij leverde werkdagen en vakanties in, omdat hij vond dat hij er als dirigent moest zijn. Jaap Post overlijdt plotseling op 11 februari 1995. Wij zijn hem veel dank verschuldigd. Zelfstudie Jaap Post viert zaterdag zijn vijfentwintigjarig jubileum als dirigent van kerkkoor Sint 'Cecilia in 't Veid. (foto John Oud) Krantenartikel Noordhollands Dagblad, oktober 1988. hel heuglijk feil vieren, dat de heer Het Parochiebestuur van de Marlinus en het Gemengd Koor St. Caecilia. 't Veld, september 1988. (Van onze medewerkers) 't VELD De mis in de Sint Mar- tinuskerk in 't Veld zal zaterdag in het teken staan van het zilveren ambtsjubileum van dirigent Jaap Post. Zijn kerkkoor Sint Cecilia zal tijdens deze mis, die om 19.00 uur begint, de Misse Solennelle van Gounod in een eigen bewerking ten gehore brengen. Na de mis houdt Jaap Post een receptie in café De Vriendschap. Vijfentwintig jaar geleden kreeg Post (55), inkoper bij het Hooge Huys in Alkmaar, de muzikale lei ding van het kerkkoor Sint Cecilia in handen. Tot die tijd was het de gewoonte dat de hoofdonderwijzer van de katholieke school in 't Veld de dirigeerstok hanteerde Het kerkbestuur, dat tevens schoolbe stuur was, zocht bij het aanstellen van een schoolhoofd altijd naar een onderwijzer die leiding kon geven aan het kerkkoor Toen hoofdmeester Nol Wester In 1963 de dirigeerstok neerlegde, werd de traditie noodgedwongen doorbroken. Er kon geen dirigerend schoolhoofd meer worden aange trokken en daarom benoemde het kerkbestuur één van de koorleden tot dirigent. Jaap Post, sinds 1950 zanger bij Sint Cecilia, werd als dirigent in het .diepe gegooid. „Op eigen initiatief was ik a) enige ti)d bezig met een zelfstudie dirigeren, daarom kozen ze mij waarschijnlijk", zegt Jaap Post. „Maar ik wist er nog niet zo veel van, het meeste heb ik in de praktijk moeten leren. Het ging ze ker goed, want ze hebben me nooit weggestuurd", voegt hij er lachend aan toe. „Dirigeren vind ik leuk werk, anders had ik het geen vijfen twintig jaar volgehouden. Je legt veel contacten, en het geeft je vol doening. Het is altijd weer mooi ais je na een lange oefenperiode een mooi stuk muziek ten gehore kan brengen," Sint Cecilia is een kerkkoor, geen zangvereniging. Dat houdt in dat het koor bij vrijwel iedere mis haar diensten verleent. Tot de zeventiger jaren was er een afzonderlijk dames en herenkoor. Jaap Post: „Vroeger was het de gewoonte dat de mannen tijdens de gewone missen zongen en de vrouwen alleen tijdens huwe lijksmissen. De mannen zongen Gregoriaanse én meerstemmige missen van Kuypers en Perosie, Het dameskoor had enkele meerstemmi ge missen en liederen op het reper- toir staan." Aan het eind van de jaren zeven tig zijn de koren in overleg met pas toor Brabander gefuseerd. Jaap Post: „Door de samenvoeging van de twee koren konden we ons repor- toir sterk uitbreiden en het niveau verhogen." Het repertoir van Sint Cecilia be staat uit drie Mozart-missen, waar onder de Kröingsmesse, de Missa Nicolai van Haydn en veel stukken van Schubert en Bach. De Franse mis Solennelle van Gounod, die het koor zaterdag zal opvoeren, werd door de dirigent zelf bewerkt. Jaap Post: „Solennelle van Gounod is oorspronkelijk een concertmis. Om deze muziek geschikt te maken voor de gewone misviering moest ik er grote stukken uithalen en goede muzikale begeleiding toevoegen, zodat organist A, Janssen het koor kan begeleiden." Voorlopig houdt Jaap Post het di rigeerstokje nog in handen. „Hoe lang nog weet ik niet, maar voorlo pig heb ik er nog steeds veel plerier in", verklaart de dirigent.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 11