P#»; J ÊÈtïÊlÊSSÊlM 'Ik ben gek op dingen van vroeger. Oude gebouwen en auto's van vroeger trekken me. En ik heb altijd heel veel belangstelling gehad voor koetsen vein vroeger.' Driekwart Duitse Coupé Het is dan ook niet zo vreemd, dat Sjaak de Jong in 1993 een oude koets koopt. Op een fietstocht door Heemstede zien ze een oude koets, die gebruikt wordt als 'kippenhok'. Dit rijtuig, een 'driekwart Duitse coupé' uit 1898, moet geheel opgeknapt worden. In de daaropvolgende jaren restaureert Sjaak de koets in de oorspronkelijke staat. En dat is lang niet eenvoudig. Ten eerste moet je zorgen dat je de juiste materialen gebruikt, foto's bestudeert van authentieke koetsen, tekeningen leest en de afmetingen bepaalt. Daarna gaat het erom, dat alles op de juiste manier wordt gemonteerd. Vervolgens moet het geheel in de juiste kleur geverfd en afgelakt worden. Tenslotte wordt het rijtuig op de originele manier bekleed. Een restauratie die in totaal negen jaar heeft geduurd. Co-Pain en Douwe Sjaak heeft dan wel een koets, maar nog geen paard. In 1998 koopt hij Co-Pain, een Merens, een paarden ras dat van oorsprong afkomstig is uit de Pyreneeën en Ariégeoisbergen in Spanje en Zuid-Frankrijk. Helaas blijkt dit paard ongeschikt voor het rijden met de koets; hij is niet sociaal genoeg en dat geeft problemen in aanwezigheid van veel mensen. In 2003 koopt Sjaak een Fries paard: Douwe. Met dit paard heeft hij tot 2015 gereden, enerzijds op de Westfriese Markt, anderzijds met wedstrijden voor aangespannen paarden. Westfriese Folklore Deze gerestaureerde koets heeft Sjaak de Jong jarenlang gebruikt. Iedere zomer, met de optocht op de Westfiese Markt, is hij prominent aanwezig. Hij krijgt veel bekijks, want zijn koets ziet er 'gelikt' uit. Daarnaast wordt er menig bruidspaar op hun huwelijksdag door hem naar de bestemde locatie gebracht. Ook tijdens evenementen is deze koets voor geïnteresseerden beschikbaar. In 2015 besluit Sjaak de Jong, door omstandigheden, dat het genoeg is. De koets die hem zo dierbaar is, schenkt hij aan het 'Boerderij- en Rijtuigenmuseum Vreeburg' in Schagen. Sjaak de Jong, passie voor paard en koets De geheel gerestaureerde 'driekwart Duitse coupé'. üj&naM.''4Ü&

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 4