ingesteld. De confessionele partijen steunden de katholieke minister-president Ruys de Beerenbrouck. Katholieke organisaties verspreidden een manifest tegen de revolutie. Pastoors werden opgeroepen de kerkgangers aan te sporen om hun wettige leiders te gehoorzamen. Het ontbrak Troelstra aan steun bij zijn partij, de SDAP. Na enkele dagen gaf hij toe de machtsverhoudingen niet juist te hebben ingeschat en zich te hebben vergist. Een massale demonstratie op 18 november ten gunste van Het Koninklijk Huis vormde de afsluiting van wat de geschiedenis in zou gaan als de 'Roode Week'. De poging tot revolutie was mislukt en de beschermingsmaatregelen konden worden opgeheven. Belgische vluchtelingen De burgerwacht van 't Veld waakte in het klooster ook over een Belgische vluchteling: P. Martens uit Neerpelt. Hij had als soldaat in het Belgische leger gediend, was na het bombardement op Antwerpen in 1914 naar Nederland gevlucht en geïnterneerd in het militaire kamp van het Gelderse Oldebroek. Met toestemming van de minister verhuisde hij in 1915 naar Nieuwe Niedorp. Hier werd hij als 'broeder Theodorus' in de kloostergemeenschap opgenomen. Op 10 december 1918 moest hij zich in het vluchte lingenkamp van Harderwijk melden en zwaaiden de paters en broeders hem uit. 'Gedurende de jaren dat hij hier gewoond heeft, is hij steeds een voorbeeld ge weest', staat in de huiskroniek te lezen. 'Werkte ijverig en netjes, lederen avond zag men hem den kruisweg bidden. Hij was erg dankbaar toen hij vertrok.' Minder vleiend waren de paters over de Belgische gezinnen die voor het oorlogsgeweld in hun land waren gevlucht en onderdak hadden gekregen in het armenhuis. Zij waren katholiek, bezochten de kloosterkerk, maar bleken weinig trouwe kerkgangers. Een familie uit Antwerpen wordt in de huiskroniek omschreven met: 'Niet veel soeps.' Ds. Schermerhorn Met ds. Schermerhorn hebben de paters nog dikwijls de degens gekruist, vooral toen ze in de jaren twintig speciaal voor niet-katholieken conferenties organi seerden. De kloosterkerk puilde uit. Lange artikelen in de krant en veel ingezonden stukken. Over de vierde conferentie op 25 november 1923 vermeldt de De Belgische vluchteling broeder Theodorus (links) vond gastvrij onderdak in het klooster. De 'rooie dominee' Schermerhorn.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 14