De dreiging van een revolutie sloop in het najaar van 1918 ook 't Veld binnen. Niet dat hier volgelingen van de socialistische revolutieprediker Troelstra woonden, in dit dorp heerste de macht van de Roomsch-Katholieke Staatspartij. Maar er werd wel gevreesd voor opstandige activiteiten in het antipaaps Nieuwe Niedorp. Uitgerekend in dit 'rooie' dorp met zijn actieve antimi litaristische dominee N.J.C. Schermerhorn waren in 1907 de paters Franciscanen neergestreken. De kerk naast het klooster kreeg de status van bijkerk van 't Veld. De pastoor van de St. Martinusparochie, M.P.H.J. de Graaf, had de rode loper uitgelegd voor de komst van de Minderbroeders. Uit dankbaarheid voor zijn hulp werd hij bij de inwijding van het klooster benoemd tot 'Syndicus Apostolicus'. Als een soort peetvader mocht hij optreden als juridisch adviseur en beheerder van de geldelijke schenkingen voor de kloosterlingen die de gelofte van armoede hadden afgelegd en geen bezit mochten hebben. Ook na het overlijden van pastoor De Graaf in 1916 bleef er een sterke band tussen beide kerken bestaan. Ze maakten immers deel uit van dezelfde parochie. Pas in 1943 besloot de bisschop van Haarlem van Nieuwe Niedorp een zelfstandig rectoraat te maken, onder leiding van de paters Franciscanen. 1 Bij de vestiging van het klooster telde Nieuwe Niedorp slechts 10 katholieke gezinnen. De paters waren zich ervan bewust dat de overgrote meerderheid van de bewoners uit andersdenkenden bestond. Daarom opereerden ze naar buiten toe zo behoedzaam mogelijk. Mogelijk werd om die reden ook jarenlang nagelaten de Angelusklok te luiden. Burgerwacht nit ¥eld beschermt Fran Het klooster van de paters Franciscanen in Nieuwe Niedorp.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 12