Altijd gastvrij, zelfs in slechte tijden In mei 1940 kwamen er uit Amersfoort bussen met eva cuees aan bij Landmans Welvaren in Zijdewind. De stal van Gert Ligthart en de openbare weg stonden ineens vol met mensen. De tafel in de keuken van Landmans Welvaren lag opeens vol met broodjes en kadetten die voor deze mensen klaargemaakt werden door mevrouw Wit en mevrouw Van der Oord uit Moerbeek. In het café werd uitgezocht wie wie was en welk gezin hen kon opnemen. Twee echtparen uit Amersfoort kregen de opkamer als woning toegewezen. In het poëziealbum van de toen elf jarige Marietje Slijkerman werd een bedankgedichtje geschreven. Daarna hebben nog Helderse evacuees in de opkamer er hun intrek genomen. Deze mensen hebben daar met nog een paar kleine kinderen een hele tijd gewoond. In juli 2005 kwam een bus met dagjesmensen tijdens hun trip opsteken in Landmans Welvaren bij uitbaters Theo en Leni Braber. Mevrouw Van der Hoogen zat bij dat gezelschap. Ze vertelde dat zij Landmans Welvaren wel kende maar dan uit een heel andere tijd namelijk de hongerwinter van de tweede wereldoorlog. Het werd een ontroerend weerzien. Bij haar vertrek beloofde ze haar ontvangst in 1944 op papier nog toe te sturen. Dat ze woord heeft gehouden leest u hiernaast in bijgaande brief. Leiderdorp, 8 juli 2005 Onderstaand een kort verslagje zoals beloofd over eind februari/begin maart 1945. Op doortocht naar de Wieringermeerpolder voor voedsel kwamen wij terecht in Zijdewind. Er moest onderdak gezocht worden en dat vonden wij bij Uw uitspanning. De handwagen mocht in de stal die 's avonds afgesloten werd. Even tuele etenswaren die men bij zich had konden op een grote potkachel gewarmd worden. Er was wel surro gaat drinken te koop. Daarna vertrok iedereen naar de zolder waar je onder een zelf meegebrachte deken de nacht kon doorbrengen in het hooi (of stro), 's Morgens om zeven uur werden de staldeuren ontsloten en kon je verder reizen (lopen). Op de terugreis werd weer Zijdewind aangedaan. Bij de tweede tocht waren we bij terugkeer te laat en was er geen plaats meer op de zolder. Na overleg mochten wij de nacht doorbrengen in de politiecel. De wagen werd nog wel gestald in de schuur. Al met al heb ik de beste herinnering aan mijn verblijf daar. Alles verliep vlot. De ontvangst was prima, evenals nu op de 6e juli 2005 met de bewoners van de senioren flat uit Leiderdorp. Alleen 60 jaar geleden geen koffie met gebak, maar net als nu een hartelijke ontvangst. Ik hoop nog eens terug te komen. Met vriendelijke groeten, Mevr. A. v.d. Hoogen

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2016 | | pagina 12