5£rite'fte& LANDMANS "WELVAREN* vu*™*» ZIJDEWIND was Annie daar toen net de soep op borden werd geschept, ernaast stond er een dienstertje met een pan balletjes. In elk bord werden precies 5 balletjes gedaan voordat de soep werd geserveerd. Het eten werd klaargemaakt in de keuken en op petroleumstel len in 't achterend. Dat was een oud aanbouwtje, waar het vele eten te pruttelen stond. Vroeger waren er veel gasten met een bruiloft. Naast bruiloften waren er broodtafels van uitvaarten. Als bij bloeiproevenbedrijf Van den Hoek in 't Veld de bollen werden opgetrokken voor bijvoorbeeld de Flora in Bovenkarspel en de Lentetuin in Anna Paulowna, stond zaterdagmiddag het hele dorp vol met auto's, want al die bollenboeren uit Breezand en Anna Paulowna kwamen na het bezoek bij Van den Hoek, allemaal naar Tante Nel en dat was dan een heel gezellige boel. Ruim 50 jaar heeft Tante Nel in het café gezeten en er ook grote bekendheid aan gegeven. In de zomer kwamen er op zondagmorgen vroeg al bussen uit Amsterdam met vissers die gingen vissen in de ringsloot. Al om 7.00 uur 's morgens was er koffie bij Tante Nel en na afloop van het vissen kwamen ze allemaal te warm eten! Tineke Draaisma-Wester weet zich met kermis haar moeder altijd drie te herinneren dat dagen ging helpen. Die kermis stond naast de stal. Achter die zaal naast de dans zaal was nog een logeerkamer. Daar sliepen mijn vader en moeder altijd. Ik weet ook nog dat je vroe ger door de stal naar een houten hokje ging waar het toilet was. Later kwamen er nieuwe toiletten in de danszaal. Aan het café grensden twee kamers. De middelste weet ik me te herinneren daar werd weinig gezeten en zaten rechts in de muur twee bedsteden, een voor opa en oma en een voor Ome Broos, de broer van mijn moeder die altijd bij mijn oma is blijven wonen. Daarachter was een soort keuken zitkamer waar wij altijd zaten als we bij opa waren. Later is er opzij daarvan ook nog een bijkeuken gebouwd, die dan weer uitkwam op die bar in de danszaal. Rina Sombroek-Ligthart: Toen ik een jaar of 10 was "werkte" ik op de zaterdag bij oma. Jannie Ligthart werkte daar toen ook en ik heb het er altijd heel fijn gehad. Wat ik gedaan heb weet ik niet meer, helpen met afwassen en schoonmaken denk ik. Ik mocht ook wel 'helpen' met bruiloften. Bij oma stond altijd een vaas met fresia's op tafel daar hield ze van. Op 2 juli 1952 overleed opa. Ik weet nog dat oma mij aan de hand nam en dat we naar de danszaal gingen waar opa lag opgebaard, dat was voor mij toen heel indrukwek kend. Oma was heel gezellig, maar tijd voor de familie had ze niet zoveel toen ze in het café zat. De klant was koning en zij gingen altijd voor. Met de kermis in september hielpen mijn vader en moeder altijd in het buffet. Wij moesten dan logeren bij familie. We zagen de kermis opgebouwd en weer afgebroken worden. Mijn moeder heeft dit vaak verteld. Het gebeurde op de maandag van de kermis om een uur of 8-9. Het begon een beetje dreigend te worden tussen Zijdewinders en arbeiders uit Friesland (werk verschaffing), die bij de aanleg van de Provincialeweg betrokken waren. Opa stuurde iedereen eruit voordat de tent kort en klein geslagen werd. Dat was in die tijd heel erg want je leefde het hele jaar van de opbrengst. In de jaren zestig had je op zondag dansavonden en optredens met bekende zangers en zangeressen. Ik mocht er dan voor niks in, de bands waren ook bekend, maar die namen weet ik niet meer. Een bekende zangeres was Anneke Grönloh. Ik was ook bij de bridgeclub op maandagavond. Dat vond ik heel leuk, ik kreeg dan extra drinken en nog een gehaktbal, wat heel speciaal was in die tijd. In 1963 verkocht tante Nel het café en vertrok zij, samen met Broos naar de Willem de Zwijgerlaan in Alkmaar. Broos is altijd bij tante Nel gebleven. In Alkmaar ging hij bij Koekenbier werken, en hij was manusje van alles bij AZ. Toen ze 80 en 85 jaar werd gaf zij een groot feest bij Koekenbier in Alkmaar. Tante Nel is bijna 88 jaar geworden. den helder EN OEVER TREFÏUNT IN DE NOORD- CAfE RESIAURAKT Suikerzakje Asbakje, let op schrijfwijze van de naam! Broos Ligthart

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2016 | | pagina 11