Smederij Kolkman werd in 1919 door Wim Kolkman senior opgericht. In 1949 trouwde Thijs met Jopie Swart en kwam achter de smederij te wonen. Vader Kolkman verhuisde naar de woning waar nu Piet Kolkman woont. Men kreeg in die tijd nog een subsidie van 3.000 gulden van het rijk, als men een woning liet bouwen. Voor 14.000 gulden kon het worden gebouwd. Nel Bruin en Willem Kolkman zijn in 1960 getrouwd. Er is in die tijd ook een showroom gebouwd. Tijdens de oorlog van 1940 tot 1945 had Willem Kolkman een radiocentrale. Voor een halve cent kon men een uur luisteren. Vaak moest Willem voor zijn klanten bellen. Men had voor zo'n apparaat nog wat angst. Na 1945 kwam men bij klanten langs met showwagens om ze een keuze te laten maken voor fornuizen en gastoestellen. Na het tijdperk van het beslaan van paarden kwamen er machines op het land. De Kolkmannen waren hun tijd bijkans vooruit, maar ze hebben de werkplaats gelukkig in oude staat gelaten, waardoor je bij binnenkomst ervaart alsof je in een ver verleden stapt. Willem was de loodgieter en Thijs de elektriciën. Hij had geen stroommeter nodig. Hij pakte gewoon de kabels vast. De gebroeders Kolkman beheerden ook het bovengrondse elektriciteitsnet. Ze klommen als volleerde artiesten zo de hoge, houten palen in. Aan hun voeten waren speciale, ronde ijzers bevestigd. Met een handige beweging klemden ze die om de houten palen, terwijl ze de veiligheidsgordels altijd strikt gebruikten. Alle maanden werden de meterstan den opgenomen. Thijs nam dat voor zijn rekening. Willem was meer de bromfietsman. De Garelli was de geliefde brommer bij de jeugd. Ook het reparatiewerk werd door hen verricht. Het opvoeren van de brom mers werd na goedkeuring van de ouders door hen uitgevoerd. De eerste fietsen waren simpel. De terug traprem was hiervan een voorbeeld, net zoals de kleur: zwart. Het leverde heel veel werk voor de gebroeders op. Tot laat in de avond waren ze aan de slag. Uitbreiding van de zaak kon niet uitblijven. Dat was noodzakelijk. Het woonhuis van Willem werd ver bouwd tot winkel. Nel en Willem verhuisden naar een woning achter die van vader Willem Kolkman. Vader verhuisde in 1964 naar Maria Mater in 't Veld. Onder tussen werd het kleine huisje gebruikt als showroom voor kachels. De verkoop van wasmachines en van tv's kwam in opgang. De firma Kolkman groeide uit zijn jasje. Mooier kunnen we het niet omschrijven. Een grote uitbreiding was het gevolg. Nel ging met een pak Dixan onder de arm de wijk in om wasmachines te demonstreren. Toen ze dit vertelde, kon ze een schaterlach niet onderdrukken. De gebroeders Kolk man pasten in alle „hamen". Ze waren druk in touw en hadden van alles verstand. Het woord nee stond niet in hun woordenboek. In de eerste tv's zaten grote radiobuizen (of elektronische buizen). Later kwamen er tv's met veel meer elektronica. In de drukke jaren 1970-1980 was Frans van den Hoek jr. de eerste knecht. Tijdens deze drukke jaren werkte de firma met 6 man personeel. In de beginjaren 70 kwamen de cv-installaties. „Ik herinner mij nog dat Willem Kolkman zei dat mevrouw vandaag maar te gast moest gaan, want dan liep ze niet in de weg."Er werden in het begin geen offertes gemaakt. Hier sprak de kennis van het „boekdelen". Gebroeders Kolkman De smederij aan de Havenstraat in Zijdewind

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2016 | | pagina 12