<3 De kachel stond in het lokaal rechts van de ingang. In de winter als onze bovenkleding nat geworden was van sneeuw en ijs, werd dat gedroogd rondom de kachel achter in de klas. Lekker ruiken deed dat niet en het gebeurde ook wel dat de kledingstukken die er te dicht bij lagen, verschroeiden. Sokken zonder teenstuk kreeg je dan. Liek Droog Ik weet nog dat ik op de eerste schooldag werd weggebracht en daarna niet meer! En dit was ook met de anderen het geval. Wat een verschil met nu. Onze kinderen hebben we jarenlang naar school gebracht en ook nu zie ik bij de lagere school in Beven/vijk rijen met ouders staan om hun kroost weer op te halen. We waren best wel zelfstandig toen, hoewel de meeste toch wel wat ver van de school woonden. In de klas zaten we gescheiden: jongens links bij het raam, meisjes aan de gangkant. Als klas deden we veel samen, alleen de meisjes hadden een paar keer in de week breiles. De jongens deden wat met de leesplank of moesten schrijven. Dat breien leek me leuk (pan- nenlap) maar niemand zei daar iets van. Dat doen jongens nu eenmaal niet. We speelden wel met elkaar dat eerste jaar. De rest van de schooljaren werden we gescheiden. Toen vonden we dat gewoon, maar geluk kig is dat nu anders geregeld. De oude jongensschool bestaat al lang niet meer met zijn ruime speelplaats. Ik herinner me nog een ochtend dat een speelmuzikant het schoolplein op kwam en toen met gitaar het liedje 'Bonasera Signorlna' voor ons opvoerde. Toen een hit! Het hele schoolplein luisterde aandachtig mee (ik zat toen in de 2e of 3" klas). De muzikant kreeg van de meester een dubbeltje, weet ik nog. Dacht nog: nou die zal niet rijk worden... Andere herinneringen hadden te maken met ijsvrij en zomers de mededeling: we gaan naar zwembad 't Petje'. Een natuurbad met flap op de bodem. Zwemles kregen we toen niet, het was meer badderen en stoeien waarbij het een paar keer maar net goed ging...! Piet Spaans Ik las in de vakantie een boek over Willem Holleeder, de ontvoerder van Heineken. In dit boek komt zijn vader ook aan bod. Hij werkte bij de reclameafdeling van Heineken. Hij reed met allerlei maffe voertuigen rond om reclame te maken voor Heineken bier. Hij was ook een notoire alcoholist. Zo'n 55 jaar geleden was er een groot biervat op wielen in Zijdewind en veel kinderen mochten erin meerijden. Ergens achter In het Zijdewind belandde dit voertuig in een stinkslootje. Voor zover ik weet raakte niemand gewond maar ik zie mijn broertje Thijs nog helemaal grijs van de modder thuiskomen, ledereen zei dat de bestuurder dronken was. Conclusie: het moet de vader van Holleeder geweest zijn. In de film over de ontvoering van Heine ken wordt vermeld dat hij na 40 jaar werd ontslagen vanwege dronkenschap. Ton Hoebe Van de latere schooljaren weet ik nog iets meer. Toen waren we zeker al ouder en wijzer! Dat er holle sleutels met luciferkoppen en spijkers knalden onder de voordeurluifel, waarna de 'Rooie Bieten' (Wester senior en junior) naar buiten kwamen stormen. De Bieten gingen tijdens het speelkwartier altijd koffie drinken bij Wester senior en zaten dan door de krant heen te spieden wie iets verkeerd deed. Schoenveterstukjes laten verbranden op de hete kolenkachel (stonk 'just like hell'). Jonge Biet wilde Jan Beemsterboer een knal voor zijn kop geven, maar het slachtoffer bedekte zijn hoofd met zijn handen waardoor de Biet in de inktpen sloeg. En dan vooral omdat die pen in de hand van meester Wester bleef steken. Nico de Wever Lida en Nellie Droog. Frans, Ada, Truus en Liek bekijken de 'onderwijsleermiddelen anno 1957'.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 7