Dit wordt een beeld van het dorpsleven en van bijzondere gebeurtenissen van vroeger. Het zijn herinneringen van tradities van het platteland, die we niet moeten vergeten. Nu zouden ze het sociale en maatschappelijke contacten noemen. Ja, van oudsher weet eenieder nog dat de scheer winkel (de kapperszaak) de bakermat was van de dorpspraatjes en de roddel. Het was heel bijzonder, als je daar zat te luisteren en ook vooral de gezichten bekeek, als er weer een of ander precair onderwerp werd besproken. Sommigen konden het zeer humo ristisch vertellen en een smoelwerk erbij trekken of ze het zelf hadden meegemaakt of gezien, al hadden ze het zelf alleen maar van horen zeggen. Als er dan weer een klantje klaar was, de scheerstoel kon verlaten en had afgerekend, nam de volgende zijn plaats in voor zijn knip- of scheerbeurt. Dan kon de vorige klant, die dan al buiten stond, erop rekenen dat het dan zijn beurt was om over de tong te gaan. Ook daar werden er wel eens de gekste wedden schappen afgesloten. In een kapperszaak van 't Veld moest het knechtje de klanten inzepen voor het scheren. Op een gegeven moment zeepte hij een klant met veel praatjes in en stak pardoes de scheerkwast met zeep in de mond van de klant. Hoe dit afgelopen is, weet ik niet, maar het is waar gebeurd en de dader leeft nog. Deze kappers missen we in onze huidige samenleving, zo ook de melkboer en de bakker die dagelijks aan de deur kwamen. Als die een nieuwtje hadden, werd dat dan ook dadelijk verteld. Als er iemand plotseling was overleden of er was een ongeval zo hier of daar gebeurd, was dat het vertellen waard. De buurtwinkel kon het ook merken, want dan kwamen de vrouwtjes dadelijk om de een of ander onbenullig boodschapje om de nieuwtjes weer uit te wisselen. Het werden daar soms gezellige bijeenkomsten, vooral als er verhalen op de proppen kwamen als er iemand moest trouwen en dan ook nog met iemand van een ander geloof en kerk. Als je die verbaasde, soms medelijdende Dorpspraat, verhalen van vroeger Het schilderij van Frans Van der Eng laat zien hoe het er vroeger aan toe ging in een kapperszaak.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 22