We schrijven eind januari 2010. Ik ben op bezoek geweest bij Marietje Spaansen-Van der Stoop in het bejaardenhuis te 't Veld. Deze Marietje van der Stoop is geboren in 1911 in de Oosterkampen, schuin tegenover het kleine boerderijtje van Pieter Leegwater en Maartje Dam. Het geheugen van deze Marietje is nog bijzonder goed. Zij wist zich nog goed te herinne ren hoe goed, lief en behulpzaam deze buurtjes waren. Ook vertelde zij dat buurman Piet vier koetjes had, een hooiberg achter het boerenbedrijfje met daarachter een paar akkertjes waarop hij altijd aan het werk was. Ook wist zij zich nog heel goed te herinneren dat ze samen met Piet en Mien Stroet en de kinderen van Willem Leegwater en ook die van Jan Leegwater van de molen naar de school in Moerbeek gingen. Ze liepen dan langs de ringsloot over een modderig pad en moesten dan twee keer de ringsloot oversteken. Dit deden ze met behulp van een kakelepost. Dit waren houten planken met leuningen eraan, die over de ring sloot lagen. Toen het schooltje in Moerbeek te klein werd moesten ze naar Nieuwe Niedorp. Dit was niet leuk want ze werden vaak uitgescholden voor paapen. Na een paar jaar was er een school in 't Veld. Dat was een hele verbetering en niet meer zo ver lopen! School Moerbeek Rond 1900 ging de jeugd uit de Kampen en omgeving naar school in Moerbeek. Deze school stond op de plek waar nu Loonbedrijf Van der Geest gevestigd is. Dit was de klas van meester Jan de Vries in 1898. Hij was het hoofd van de school in Moerbeek. Jan de Vries is geboren op 25 september 1866. De Vries werd in 1903 armenvoogd. Hij was van 1904 tot 1916 secretaris, en van 1916 tot zijn aftreden in 1932 president armenvoogd, ofwel voorzitter van het armbestuur. Vanwege de leeftijdsgrens van 70 jaar moest hij stoppen als armenvoogd. Op 24 maart 1883 overleed molenaar K. Groot en werd P. Leeg water benoemd uit zes sollicitanten. Zo kwam Pieter Leegwater met zijn vrouw Maartje en hun gezin in de molen in de Oosterkampen en werd Pieter Leegwater de nieuwe molenaar. De Kampen is een uitgestrekte woongemeenschap ten noorden van 't Veld met hier en daar wat boerderijtjes en akkerbouwers verspreid over het landschap. Via een onverhard pad langs de ringsloot kon je een kortere weg nemen om te voet in het dorp te komen. Dit pad werd ook wel het Kerkepad genoemd. Pieter en Maartje hebben dertig jaar in de molen gewoond en gewerkt. Op 21 januari 1913 heeft Pieter zijn ontslag aangevraagd en gekregen. Be noemd wordt zijn jongste zoon Jan. Pieter Leegwater kreeg een gratificatie van 25 gulden bij zijn aftreden. Het voorstel om hem pensioen toe te kennen werd afgewezen. De molen van de Oosterkampen polder had als adres: Valbrug, Nieuwe Niedorp. De molen stond aan de westkant van de Noordersloot, ten westen van het kruispunt Hartweg-Valbrugweg. Van 1883 tot 1913 was Pieter Leegwater molenaar. Van 1913 tot 1923 was Jan Leegwater (Pzn) molenaar. Van 1924 tot 1928 was Willem leegwater (Pzn) molenaar. In 1928 werd de molen verkocht aan Jb Wit voor 125 gulden en is gesloopt. Willem Leegwater Pietersz. Broer van Jan Leegwater. Hij was de derde Leegwater als molenaar. Op de foto hieronder is hij fuiken aan het lichten. Pieter en Maartje zijn nog zo'n 16 jaar in de Ooster Kampen blijven wonen in een klein boerderijtje met een ak- Molen van de Oosterkampen polder. Schoolfoto Moerbeek pagina 12. De tweede rij van onder staand v.l.n.r: 1. Dirk Wit van de Stompekamp Lutjewinkel (Vader van Cor Wit). 2. Willem leegwater (Vader van Cor en Marie Leegwater). 3. Meiert Wijn (Vader van bakker Jan Wijn, Moerbeek) 4. Arte Koomen en broer. 5. Kees Koomen uit de Kampen (Vader van Cis Koomen). 6. Jan Leegwater, broer van Willem (Vader van Tiny Groen- Leegwater) Willem en Jan woonden in de molen van de Valbrug. A. v- Willem Leegwater Pietersz.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 13