tjaddixrijd drie huizen die aan het eind van de 15e eeuw be woond waren door begijntjes uit Alkmaar. Dit mogelijke bedevaartsoord hebben we beschreven in, 't Is mooi weest" 29. 3. Blokhuizen 5. Abbehorn Tussen de Kampen en 't Veld op een stuk land dat in aktes Abbehorn werd genoemd,heeft in de 16e eeuw waarschijnlijk een klooster gestaan. Er is nog veel onderzoek nodig. 6. Oudt Clooster Vanaf ongeveer 1590 tot ongeveer 1630 lag er achter de garage van „Stoop Kruier" een klooster, dat dicht bij het meer Tjaddinxrijt lag. We gaan er in dit boekje dieper op in. 7. Kapelletje In de Campen In het begin van de 17e eeuw droeg pastoor Bavo Cleerbesem in het geheim de mis op in een kapelletje, een kamertje in een woonhuis. Ook aan het eind van de 15e eeuw woonden begijnen in een vijftal huizen bij het buurtschap Blokhuizen. We hebben hierover nog niet geschreven. 4. Kerkhof in de Kampen In onze uitgave nummer 23 van december 2011 hebben we geschreven over dit kerkhof. We denken dan aan het einde van de 16e eeuw. 8. De eerste kerk in 't Veld Tussen 1632 en 1639 ontstond de eerste houten kerk van 't Veld. Het bevond zich bijna op dezelfde plek als de huidige kerk. 9. Het preekhuis in Zijdewind. Na de vrede van Münster in 1648 bouwden Zijdewin- ders in datzelfde jaar een preekhuis. In 1649 werd dat preekhuis door de schout van de Niedorpercogge, Herman van der Woude, met de grond gelijkgemaakt. In uitgaven 3, 4 en 5 hebben we deze gebeurtenis uitgebreid besproken. 10. De koeienkerk Kort na de verwoesting van het preekhuis werd in 1652 een gereformeerde kerk gebouwd. Deze stond op de plek waar nu de rotonde in Zijdewind is. Deze kerk werd in 1970 gesloopt. Ook deze kerk kwam in onze uitgaven 3, 4 en 5 ter sprake. fcïïïl UTKIMii Op deze kaart uit 1572 ziet u rechts van het Witzmeer twee blokhuizen. Op deze luchtfoto van 1988 is de oever van de Tjaddinxrijt aangegeven. Bij de pijl staat het klooster.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 9