6 te helpen. Het kermisgebeuren, het reizen en trekken en de omgang met dat vrije volkje was zijn lust en zijn leven. Zo gebeurde het dat Simon contact kreeg met een exploitant van een Turkse schop, waar hij toen een tijd mee optrok. Ook werkte Siem vaak samen met Dirk de Winter die een schommelschuitje had. Kortgeleden heb ik aan Sjaak Klos gevraagd of hij Simon Takken gekend heeft. Sjaak heeft zelf jarenlang een kermisattractie gehad en kwam van een familie van bekende kermisexploitanten. Hij zei: „Ja, nou en of. Simon was een doodgoeie vent. Ik heb zelfs nog auto leren rijden van Siem op de kermisterreinen met zijn eigen wagen. Ik was toen nog maar een jochie." Kermismensen vormden een grote familie: alles was oom of tante, wat een feest was dat. De man en eigenaar van de Turkse schop, waar Simon mee samenwerkte, kwam vrij onverwachts te overlijden. Of het de leeftijd was of door ziekte weet ik niet, maar deze man liet toen vrouw en kinderen na. Simon, de goedheid zelve, heeft dit bedrijfje gewoon verder voortgezet. Hijzelf had ook veel plezier in dit werk en had met alle kermiscollega's een heel goede omgang. Het kermisvolk was eigenlijk een grote familie. Met ziek en zeer hielp en steunde men elkaar door dik en dun. In de wintermaanden werd de boel geschilderd en gerepareerd. Dat gebeurde ook wel bij oom Piet in 't Veld. Het draaiorgel stond dan opgeslagen bij zwager Willem in de Kampen. Op zondagmiddag is het wel voorgekomen dat de dochters en moeder Marie daar gebruik van maakten en dansten op de orgelmuziek in de schuur. De oudste dochter van Willem van.der Stoop had al een hele tijd verkering en had ook net als alle meisjes werkhuisjes zo hier en daar en moest dan ook soms hele stukken lopen. Het was in die tijd dat de fietsen in opkomst kwamen, maar onbetaalbaar waren voor de gewone man. Een van de meisjes, een oomzegger van Siem, trok de stoute schoenen aan en vroeg oom Siem om haar te helpen om een fiets te kopen. Simon, die zelf ook maar net kon rondkomen met zijn loon, heeft toen de raad gegeven dat maar aan haar oma te vragen, want Siem dacht: „Moeder helpt haar wel, want het is haar lievelingetje." Moeder heeft gerust nog wel een ouwe kous van de schapenwol, was de gedachte van Siem. Simon, die Turkse schop, Broek in Waterland. Op de foto uit omstreeks 1900 staat voor het raadhuis van Winkel de kermis opgesteld. Voor de waaghalzen weer nieuwe uitdagin gen: links een luchtschommel en rechts een Turkse schop. C. Modder, Aartswoud.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 6