Onze huidige tijd wordt gekenmerkt door een uitermate hoge zakelijkheid, waarin economische belangen steeds zwaarder wegen. Bestond er vroeger nog een instelling Monumentenzorg, hetgeen door de overheid werd gekoesterd en gefinancierd, dat verschijnsel is langzamerhand helemaal afgebouwd en subsidies afgeschaft. Dan maar hopen dat particuliere bedrijven of instellingen zich het lot van een monument of fraai landgoed aantrekken. Eenzelfde verschijnsel valt waar te nemen met de oude Mariaschool in 't Veld. Door deskundigen die verstand van architectuur hebben, kwam deze school als nr. 59 terecht in Monumentaal Niedorp en deze status werd door de nieuwe gemeente Hollands Kroon overgenomen. Wat te doen met dit gebouw zonder functie na de bouw van de nieuwe brede school. Je kunt je achteraf afvragen nu de OBS de Boet vertrekt naar Schagen of op dat perceel niet de nieuwe Brede School gebouwd had kunnen worden zoals dat met de OBS in Nieuwe Niedorp het geval is? Maar ja dat is achteraf. Het perceel Rijdersstraat 59 krijgt een nieuwe bestemming en de status van monument wordt nog in zoverre gerespecteerd dat men trachtte appartementen in de school te bouwen. Dat lukt niet en zo wordt de zesde school in 't Veld gesloopt. Hier een opsomming van de scholen: 1. Martinusschool (1918) 2. Patronaatsgebouw met klassen voor kleuteronderwijs (1918) 3. Landbouwhuishoudschool (1964) 4. Kleuterschool OBS de Boet (1968) 5. Tjaddinxschool (1976). 6. Mariaschool (1932). Als hommage aan al die gebouwen met name aan de Mariaschool heeft de gemeente Hollands Kroon ons andermaal toegezegd, dat het torentje van de Mariaschool een beschermde status krijgt. Hoe en op welke wijze dat ingevuld gaat worden is nog niet bekend, maar de aannemer zal met zorg het torentje ontmantelen en een plek geven tot het plan Rijdershof is gerealiseerd. In dit nummer treft u weer veel lezenswaardige artikelen aan over een oud klooster, een artikel over Moerbeek en over een kermis. Verder is het zo, dat wij al volop bezig zijn met brainstormen over de expositie die wij gaan inrichten in de grote zaal van partycentrum De Vriendschap tijdens het nazomeren op zaterdag 15 en zondag 16 augustus a.s., dit alles bij gelegenheid van de viering van ons derde lustrum. Wij willen u dan een stuk verleden van onze dorpen laten zien en dat staat vast, u zult genieten van al datgene wat u daar te zien zult krijgen. Verder is het misschien handig zaterdag om 21 november 2015 alvast in uw agenda te zetten. Bij de vorige feestavond in 2010 was er zoveel belangstelling dat we bijna mensen bij de ingang moesten weigeren, maar een ingezette sneeuwval was toen onze redding. Wij wensen u veel leesplezier bij deze dertigste uitgave. Drs. Jan J. Jong, voorzitter Voorwoord

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 3