VOOR Ol m DIE Jf. i -vJl i het Mormoonse geloof was, hadden ze daar een goed adres gevonden. Ze trouwde met een leraar. Ze kregen een zoon en toen de tweede lang op zich liet wachten, adopteerden ze een meisje. Eer dat kleintje bij ze kwam, raakte ze toch nog in verwachting. Het werd weer een zoon, die samen met zijn zusje opgroeide, bijna even oud! Wilma, zo werd ze genoemd. In Amerika verhuisde men dikwijls. Al heel gauw voelde ze zich niet thuis bij de Mormonen. Eindelijk waren ze gesetteld in The Dalles in de staat Oregon. Ze gaf daar voordrachten en lezingen. Meestal over Holland. Later ging ze werken op de kersenfabriek. Dat was dom werk, zei ze en daar kon ze haar verhaal bedenken voor de boeken die ze heeft geschreven. Haar Moeder stuurde de Westfriese stukjes op van Theo Koomen. Daar was zij heel gek op. Het herinnerde haar aan Zijdewind. Wij verloren haar uit het oog en hadden heel lang geen contact. Toen schreef ze zelf naar Theo Koomen of hij haar oproepje in het dialect in de krant wilde zetten. Nou dat heb ik geweten! Van alle kanten werd ik gebeld „ze zoeken je". In 1983 ben ik een maand bij Wil geweest. Geweldig zo'n prachtige natuur! Met de camper tot Californië. Ze ging toen al naar een arts in de staat Washington voor de kanker. Ik ging samen op mijn terugreis mee naar haar ouders. Ze had angst om te vliegen. Van haar bezoek aan Nederland hebben we bar genoten, o.a. samen op bezoek bij Theo Koomen en z'n vrouw, naar musea en bezoekjes aan de zussen en m'n moeder niet te vergeten. Wat was ze blij om weer bij ons te zijn. Haar laatste boek heeft ze niet af kunnen maken. Ze was te ziek. Ze had veel onderzoek gedaan over haar voorou ders. Moeders naam was Vermeer. Ze was idolaat van het meisje met de parels. Ze heeft het gepresteerd 2 uur lang voor het schilderij te blijven kijken. Gelukkig hebben we veel voor haar kunnen doen. We zullen haar niet vergeten." Het bovenstaande heeft mevrouw Gré Roelofsma- Mooij voor ons geschreven. Gré bedankt. Zo blijft de herinnering aan Willy Buitelaar en aan haar boeken voortbestaan. We zijn ook de familie Mooij zeer dankbaar voor dit stukje geschiedenis van al weer 75 jaar geleden. Bovendien is het mooi om te lezen hoe in die tijd de mensen elkaar in geval van nood hielpen. Van de redactie Onder de naam Johanna Buitelaar (1929-1996) schreef Willy meerdere boeken waaronder de roman „De weg die voor ons ligt". In dit boek lezen we meerdere malen de naam Zuidenweg. Dit is een directe venwijzing naar Zijdewind waar zij tijdens de oorlog onderdak heeft gekregen. De herinneringen heeft zij op papier gezet en geven een mooi tijdsbeeld van het dorpsleven in die periode. Johanna Buitelaar Z' jj. Wilhelminastraat 1947. Gré Mooi en Willy Buitelaar. dlo-xrjij..j o./

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 23