6 in^cftsrw JCcxxk Nieuwkuijk (Noord-Brabant). Ook in de banne, een begrensd rechtsgebied, van Niedorp waren tot in de 17e eeuw cloostercens te vinden. Achter de herberg „De Eenhoorn" in Nieuwe Niedorp stonden enkele „cloostercenhuijsges". In een akte uit de 17e eeuw werden 2 cloostercens vermeld: Cornells Camper en Jan Sijmons. Zij woonden „in de belending" (grenzend aan) van een stuk land in de Kostverlorenpolder nabij de Westerweg en de Herbergsloot. Het lijkt naar aan leiding van het bovenstaande wel zeker dat er in het gebied dat wij de Kampen noemen, een klooster heeft gestaan. Dit is geen vreemde veronderstelling, omdat het gebied tussen Abbehorn en het „Hooge Kerckhoff" tot in de 18e eeuw „Het Klooster" werd genoemd. Begijnen In de regio rond 't Veld, Zijdewind en de Kampen waren dus niet alleen de cisterciënzerinnen, maar ook de begijnen actief. Vast staat dat begijnen uit Alkmaar in 1475 een bijzonder huis met de naam Emaus tussen Blokhuizen en Schagen bewoonden. We hebben hierover geschreven in ,,'t Is mooi weest" nummer 29. Aan het eind van de 16e eeuw woonden begijntjes in vijf huizen nabij de Blokhuizen. De geschiedenis van de begijnen in deze buurt zullen we later wel eens uitpluizen. De begijnen van huize Emaus en van de Blokhuizen, maar waarschijnlijk ook de cloostercens uit de Kampen, hebben zo goed als zeker eraan bijgedragen dat ze al spoedig na de reformatie weer terugkeerden naar onze regio. Dat er aan het eind van de 16e eeuw weer „kloosters" in onze regio werden gebouwd, was het gevolg van twee „bijzondere" bestuurders in onze regio: de heren Dirk van Foreest (1527-1596) en Diederik van Sonoy (1529-1597), die aan het eind van de 16e eeuw verdwenen. Dirk van Foreest (1527-1596) Hij was schepen (rechter en wethouder), thesaurier (schatmeester), notaris en vroedschap (stadsregeer- der) van Alkmaar. In 1566, het jaar van de eerste Beel denstorm, diende deze Dirk samen met tien andere N Het nieuwe klooster op een kaart uit 1654 stond ongeveer op de plek van de huidige Martinuskerk.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 14