<8 de Schermer, de Geestmanner Ambacht, over de Rekerdijk langs De Zijpe naar Schagen. Liep je de oostelijke route, dan kwam je langs de Purmer, de Beemster, De Waert (Heerhugowaard), de Slootgaard, door het dorpje Zijdewind, langs de Schagerwaard (Witsmeer) naar Schagen. Tussen deze twee wegen lagen heel veel meren, die pas in de 17e eeuw werden drooggemaakt. De Beemster bijvoorbeeld was in 1612 droog, de Purmer in 1622, de Wijde Wormer in1626, de Waert in 1631de Schermer in 1635. Voor ons verhaal is droogpompen van de Tjaddinxrijt in 1632 van belang. U kunt zich voorstellen dat de oostelijke route over het „Sijtwinde-dijkje" een belangrijke weg was. Langs deze weg kwam al vroeg bebouwing, zoals het buurtschap Blokhuizen en de huizen Emaus, Jericho en Bethlehem. U heeft er over kunnen lezen in ,,'t Is mooi weest" van december 2014. Bezittingen Genoemde huizen en veel landerijen in de buurt van 't Veld, Zijdewind en Moerbeek waren in het bezit van de abdij van Egmond, de graven van Egmond en van de drie begijnenkloosters te Alkmaar. Dat waren het klooster der H. Maria van Nazareth (Het Jonge Hof, 1415-1649), het Middelhof (gesloopt in 1867) en het St. Catharinaconvent (1394 -1571), De Oude Hof. De kapel van het Jonge Hof werd rond 1570 het Kruithuis van de stad Alkmaar. Het is nu een theehuisje en museum aan de Doelenstraat. In het archief van Alkmaar bevinden zich officiële aktes, waarin vermeld wordt de koop van stukken land in Oude Niedorp door het klooster van St. Catharina. We geven u een aantal voorbeelden: op 13 januari 1470 koopt dit klooster een zate (perceel) land met huis te Oude Niedorp, De kapel van het Jonge Hof, Doelenstraat 2, werd het kruithuis van Alkmaar. Daarna werd het gebruikt als kazerne, gymzaal, vleeswaag en kolenopslag. Nu is het een theehuisje en een museum. Het Middelhof, het hof van de Alkmaarse begijnen, getuigt van rijkdom. Het werd gesloopt in 1867.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 12