klooster akke[ krom akker enthousiaste medebewoners van 't Veld zijn van deze eens zo belangrijke rusthaven enkele kloostermoppen, wat glas en aardewerk overgebleven." Over de vondsten zullen we het later in ons verhaal nog wel hebben, maar het lijkt mij duidelijk dat de heer Hanraads het lang niet eens was met de route van de pijpleiding. „De bewoning in onze dorpen gaat verder terug dan menigeen voor mogelijk hield en dat verdient zeker bescherming van de overheidsinstanties." De heer Jaap de Wit schreef in zijn boek: „Boerenleven in de regio Schagen" van september 2012 over een vroegere boerderij van baksteen. „Toen in 1998 ten westen van 't Veld een pijpleiding werd aangelegd, stuitten de gravers op een eeuwen geleden gedempte sloot. Een stuk daarvan was dichtgegooid met bak steenpuin. De naam van de plek werd op oude kaarten aangegeven met de naam Clooster. Daar van een klooster op die plaats niets bekend is, werd eerder gedacht aan een boerderij behorende bij een klooster. De behuizing moet daar ergens tussen 1580 en 1630 gestaan hebben. Voor de bouw moet geelroze (appelbloesem) baksteen gebruikt zijn en voor de vensters groenachtig glas. Er kwamen geen dakpannen of resten daarvan uit de bodem, zodat riet als dakbedekking zal zijn gebruikt. De archeologen kwamen door de vondsten van aardewerk mede tot de conclusie dat het resten waren van een boerderij. Deze vondsten konden in verband worden gebracht met kaasmaken. Bovendien bevatte het gevonden botmateriaal resten van schapen en koeien." Routes naar Schagen De Provincialeweg die loopt van Schagen naar het Verlaat, is in 1932 gelegd over een bestaand dijkje dat „Sijtwinde" werd genoemd. Dit dijkje hield bij het Verlaat niet op, maar liep veel verder door in zuidelijke richting, langs Obdam, Spanbroek, Spierdijk en verder. Wilde je in de 15e of 16e eeuw vanuit het zuiden naar Schagen had je de keuze uit een westelijke en een oostelijke route. Nam je de westelijke route dan ging je langs de westkant van De Wijde Wormer, langs Westfriesland rand 1300 Op deze luchtfoto van 1944 zijn enkele veldnamen rond het klooster aangegeven. LU T OGHE N m ScJ<J1fti Stjgft Cuggte Nitdü'CW V Eipihboróh Langs de Rekere, links van de Waert, of over de Sijtwinde, rechts van de Waert, naar Schagen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 11