11. Martinuskerk De Martinuskerk van't Veld werd in 1853 gebouwd en in nummer 6 besproken. 12. Het klooster voor de Ursulinen Het huis aan de Rijdersstraat nummer 75 werd in 1932 in gebruik genomen door een aantal Ursulinen uit Bergen. In ,,'t Is mooi weest" nummer 1 hebben we hierover een artikel aan gewijd. 13. Het Ursulinenklooster aan de Pastoor v. d. Burglaan. Omdat het klooster aan de Rijdersstraat te klein was geworden, werd er een nieuw klooster achter de Mariaschool gebouwd. Ook dit bespraken we in ons eerste editie. Als je deze lijst bekijkt, dan vallen twee dingen op. Hoe is het mogelijk dat er in zo'n dun bevolkte streek zoveel kerkelijke instellingen waren? Bovendien is het duidelijk dat leden van de historische stichting nog veel hebben te onderzoeken. Hierbij krijgen we veel steun van de heer J. van Lunsen, die lid is van de AWN, de Archeologische Werkgroep Noord-Holland Noord. Dit is een vereniging voor vrijwilligers in de archeologie. Door zijn gesnuffel in oude aktes kwam hij onder meer tot de ontdekking dat er ruim 400 jaar geleden een begraafplaats in de Kampen had gelegen. We hebben over dat kerkhof uit de 16e eeuw al in nummer 23 geschreven. Tijdens de verbouwing van de boerderij kwam de familie Bruin kortgeleden een bot van een bovenbeen tegen. Samen met de heer J. van Lunsen houden we dit gebied in de gaten. John, hartelijke dank voor deze gedegen onderzoeken. We zullen ons dit keer beperken tot nummer 6 van de lijst: het oude klooster. Op een oude kaart van 1593 hadden we al vele jaren geleden gezien dat er achter de garage van Wout Slijkerman (nu Stoop en Kruijer) vlak bij de (Tjaddinxjrijt, die nog niet drooggemaakt was, het woord „clooster" stond geschreven. Waterleiding In ,,'t Is mooi weest" van juni 2006 schreef de heer S. Hanraads het volgende. „Het moet in het voorjaar van 1998 geweest zijn, toen een van de grote nutsbe drijven het noodzakelijk vond om een nieuwe leiding aan te leggen. ...Zo'n waterleiding moet er in het belang van iedere verbruiker van schoon drinkwater natuurlijk hoe dan ook komen, maar moet dat nu precies dwars door de fundatie van het oude klooster die aan de rand van de Tjaddingvenne heeft gestaan... Een niets ontziende machine graaft over een breedte van zeven meter een diepe geul van anderhalve meter en gooit deze na het aan elkaar koppelen van alle buissegmenten ook weer netjes dicht... Dankzij enkele Op deze recente foto ziet u dat het klooster vlak bij de waterleidingsbuizen en bij een hoogspanningsmast staat.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2015 | | pagina 10