Op de gedraaide kaart uit 1745 ziet u bij de pijl de wielen en links daarvan, dus ten noorden, het boe renhuis met de naam Emaus. Er zijn dus twee huizen geweest met de naam Emaus: het oude huis tussen de twee wielen en het boerenhuis Emaus ten noorden van de wielen. Het huis met de naam Priggedik is hier verdwenen. Eigenaars De heer Van Lunsen heeft in de oude akten ook nog geprobeerd de eigenaars van de twee verschillende Emaus-gebouwen te achterhalen. Allereerst volgen hier de gevonden gegevens van het oude huis Emaus tussen de wielen. *In de 16e eeuw eigendom van de bagijnen van Alkmaar *In 1624 verkocht „Aerjan Garbrandts Haringhuizen aan Mr. Albert Frans Rijp-poorter binnen Schagen-huijs en erve genaemd het huijs van Emaus en 2 wielen en rietboschen, alles gelegen aan priggedik, Cornelis Jansz Priggedik ten suijden, Pieter Heijndrik erve ten noorden." Nu volgen de lang niet volledige lijst van de eigenaars van het boerenhuis Emaus ten noorden van de wielen. *In 1645 Jan Jacobs Cramer en Harck Cornelis *1724: „IJsbrant van Tetrode tot Alkmaer aan Cornelisz Jansz de Vrijer woonende op Emaus een huijs en erf met sijn wielen en twee geersen en een snee lant genaemt Emaus belent (gelegen naast) Garmont Dirksz noord en zuid, de heere weg ten westen" *1749: Garbrant Gerrits op Emaus, broer van Jacob Gerrits (op Jerusalem, maar daarover later meer) *1771: Klaas Jansz Kuijt, Emaus en Jericho *1785: „Klaas Jansz Kuijt aan Gerrit Kroon huijs en erve met een akkertje daar beoosten, groot 2 geersen, 1 snee nabij priggedik" *1798: „Gerrit Kroone, huis en erve en zaad akkertje 2 geersen 1 snees genaamd Emaus beoosten de heereweg besuijden het notwegje." Kaart van 1819. Op deze gedraaide kaart uit 1819 zien we duidelijk de twee wielen, maar het boerenhuis Emaus daartussen is verdwenen (zie de pijl). Ten zuiden van de wielen is er heel dicht bij de weg en dijk een nieuw boerenhuis (I) gebouwd met de naam Priggedik, nu aan de oost zijde van de weg. Al op 24 december 1816 had de pre sident van de Niedorper Kogge en burgemeester van Nieuwe Niedorp en president van het armenbestuur de huismanswoning genaamd Priggedik verkocht aan Frederik de Goede. Het gebouw (II) nog meer naar rechts, dus nog meer naar het zuiden, had de naam Jeruzalem gekregen. Ten noorden van de wielen zien we een nieuw huis (III) met de naam Jericho. Ondanks het feit dat het oude huis Emaus al 150 jaar weg was, werden er aan twee huizen de namen Jeruzalem en Jericho gegeven. Waren de twee wielen toen nog van grote betekenis? Het huis ten noorden van Jericho was het bullehuis (IV). Op deze kaart van ongeveer 1900 zien we aan de westzijde van de weg het boerenhuis Priggedik (I), het huis Jeruzalem (II) aan de oostkant van de weg, ook het huis Jericho (III) en het bullehuis (IV). Overzicht van de boringen. In maart 2011 heeft de AWN ongeveer 20 keer geboord op de plek, waar Emaus en de bijgebouwen hebben gelegen. Op de bovenstaande foto zijn deze

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 9