O eenen transporten brieff onder die enthangen seglen Scepenen in Harinchuijsen van der date 1506 in som den van drie geersen anderhalf snees gelegen bij Floris ven Deze akte maakt duidelijk dat in 1506 het stuk land in het bezit komt van de bagijnen. Deze oude akten maken het de heer Van Lunsen duidelijk dat zowel de wielen als Florisven op de banscheiding van Haringhuizen en Schagen te vinden waren. Het huis Emaus met zijn twee bijgebouwen was gelegen tussen twee wielen. Beide bijgebouwen lagen op enkele meters van een wiel, die waarschijnlijk ook Florisven werden genoemd. Emaus, de twee bijgebouwen en de twee wielen zijn hier ingetekend op de huidige situatie. De stippellijn is de oude weg en de oude dijk met de naam Priggedik. De naam Emaus Waar de naam Emaus vandaan komt, is niet bekend. Er zijn enkele theorieën daarover. Sommigen denken dat het gehucht genoemd is naar een bewoner met de familienaam Emaus. Deze naam kwam vroeger in deze omgeving voor. In Polen, vlak bij Krakow is er een gehucht met dezelfde naam en in Zweden is Emaus een wijk van de stad Sala. Een andere theorie is dat Emaus vernoemd is naar het dorp Emmaüs in Judea. Op ongeveer 11 kilometer van Jeruzalem liggen twee dorpjes: Latrun en Imwas. Deze laatste naam herinnert ons aan het antieke Emmaüs, maar sommigen menen dat Latrun de goede plek is. Daar is een waterbron, die al vele eeuwen heilig water zou geven. Volgens het evangelie van Lucas zou Jezus daar op paasdag aan twee discipelen zijn verschenen, die hem eerst niet herkenden. Deze plaats is later heilig verklaard. De letterlijke betekenis van Emaus is: „een goed ontvangst" of „een warm bad". Bij Emaus aan de Priggedik is het bestaan van de twee wielen van belang. Was het water van deze vennen heilig ver klaard? Waarom stonden de bijgebouwen vlak naast het water? Fungeerden de gebouwen als badhuis? Was het water soms geneeskrachtig? Was Emaus in die tijd een kuuroord? Waarom hadden de bagijnen van Alkmaar deze gebouwen in het bezit? Volgens de archeoloog uit Schagen zijn er sterke aanwijzingen dat de wielen de belangrijkste reden waren betreffende het bezit van de gebouwen. U begrijpt nu in ieder geval de titel van dit artikel. Een verkoopakte uit 1624 vermeldt nog „het huis Emaus met zijn twee wielen". Op onderstaande kaart uit 1654 is het huis Emaus boven de wielen getekend. Het eigenlijke huis tussen de wielen is dus tussen 1624 en 1654 afgebroken Op deze kaart zijn de wielen aangegeven met de twee pijlen. Het gebouw (I) ten noorden van de wielen heeft de naam Emaus meegekregen en aan de westzijde van de weg of van de dijk stond het boerenhuis (II) Priggedik. Kaart uit 1745.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 8