We horen het de lezers al zeggen: „Het is toch wel bijzonder. In het vorige boekje van de historische stichting werd er geschreven over een kerkhof in de Kampen en dan nu over een bedevaartsplaats." Er zullen ongetwijfeld lezers zijn die niet weten waar Emaus ligt. Het is een kleine gemeenschap in de buurt van Haring huizen. Het is gelegen tussen De Vennik, Tolke en de Muggenburgerweg. De huizen en de stolpboerderijen liggen aan de Provincialeweg N241. Op deze kaart uit 1877 ziet u Emaus linksonder Haring huizen aan de Prigdijk. Als u richting Schagen rijdt, dan kunt u links van de Provincialeweg nog een deel van de oorspronkelijke Priggedik zien. U heeft in onze laatste „'t Is mooi weest" al een beetje kennis kunnen maken met de heer J. van Lunsen. Hij is lid van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) afdeling Schagen. Twee jaar geleden kwam hij een kaart uit 1598 tegen, waarop vermeld stond dat oude bagijnen in Alkmaar een stuk land in het bezit hadden, dat lag in Emaus aan de Priggedik bij Haringhuizen. Bagijnen waren ongehuwde vrouwen, soms weduwen, die zonder een gelofte afgelegd te hebben in gemeenschap met anderen op een hofje of in een klooster woonden. Deze bagijnen verbleven in het Oude Hof of Catharinaklooster dat westelijk van de Grote Kerk lag, waar nu de Bagijnenstraat is. Zij bewoonden enkele huizen, waarvan er één werd gebruikt voor een hospitaaltje. Later moest dit wijken voor een toren bij de kerk. Helaas stortte die toren al gauw weer in, waarbij twee bagijntjes omkwamen. Dit oudste klooster van Alkmaar werd gesticht in 1394 en behoorde tot de derde orde van St. Franciscus. Tot de eerste orde behoren de mannelijke religieuzen en de tweede orde is de vrouwelijke tak. In 1573 trok het stadsbestuur de landerijen en renten aan zich. Enige bagijnen bleven de Oude Hof bewonen en wezen de huisarmen als hun erfgenamen aan. Huisarmen woon den nog wel in hun huisje, maar hadden nu en dan dringend behoefte aan hulp in natura. Er waren in die tijd ook uitbestede armen die tegen betaling werden ondergebracht bij andere mensen. Deze huisarmen kregen in 1609 een deel van het klooster toegewezen om het in te richten als armenhuis. Bijzonder is het volgende verhaal. Cornelis van Diest was biechtvader van de genoemde bagijnen en bestuurder van het Catharinaklooster in Alkmaar. Hij werd met vijf andere Franciscanen door het krijgsvolk van Sonoy gevangen genomen, onder vele bespot tingen en mishandelingen naar Enkhuizen gevoerd en daar in juni 1572 opgehangen. Deze Sonoy hebben we al in 2001 besproken in verband met zijn wreedheden en het gevang in het kasteel in Schagen. r Te bedevaart naar Emaus aan de Priggedik?

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 6