In onze regio tref je slechts een klein aantal cultuurhistorische musea aan. In Schagen is dat museum Vreeburg, in Kolhorn de Turfschuur en OpZeeland, in Hoogwoud de Westfrisia boerderij en in Aartswoud het Rundveemuseum. Stuk voor stuk de moeite waard om met deze musea kennis te maken en meer te weten te komen over de geschiedenis van deze regio. Al deze musea hebben het buitengewoon moeilijk om het hoofd boven water te houden, omdat het bezoekersaantal erg laag is. Dat was voor mij een reden om in de laatste bestuursvergadering de Kolhorner musea voor te stellen een passe-partout te maken voor deze vier musea. Ze liggen niet zover van elkaar en het een versterkt het ander en de bezoeker kan zich meer een totaalbeeld vormen van hoe het hier in deze regio in vroeger jaren aan toeging. Een andere zaak waar wij uw aandacht voor vragen is het feit dat onze historische stichting zich beijvert om het torentje van de Mariaschool als kunstwerk terug te plaatsen in het op handen zijnde nieuwbouwplan Mariaschool. De laatste twee burgemeesters van Niedorp, Franc Weerwind en mevrouw van Dok hebben de toenmalige inwoners beloofd dat bij elke nieuw woningbouwplan een kunstwerk geplaatst zal worden. Wij hebben dat het College van Burgemeester en Wethouders van Hollands Kroon kenbaar gemaakt en verzocht hieraan mee te willen werken. Vooralsnog verschuilt men zich nu achter de mededeling dat men niets van deze afspraken weet en er nergens iets van te vinden is. In dit geval is het wonderlijk dat de burgers het wel weten en de mensen die het toegezegd hebben niet. Ook aannemer Bot uit Heerhugowaard hebben we erop gewezen dat deze wens onder de bevolking leeft, nu duidelijk is geworden dat de school niet tot appartementen zal worden verbouwd. Op de opmerking van de voorlichters van aannemer Bot dat zo'n kunstwerk onderhoud behoeft, is van onze zijde medegedeeld, dat er in onze dorpen voldoende vrijwilligers zijn, die dat onderhoud willen plegen. Zoals U weet vieren wij als stichting volgend jaar ons derde lustrum. Wij willen dat niet ongemerkt voorbij laten gaan en een tipje van de sluier willen wij hier alvast oplichten. Op 15 en 16 augustus 2015 tijdens het nazomeren, kunt u een expositie bewonderen van onze stichting in de achterzaal van partycentrum de Vriendschap. Ook de bijbehorende tuin, grenzend aan de serre, is dan opengesteld. In het zomernummer zullen wij u dan verder informeren inzake de verdere festiviteiten. In dit nummer treft u weer tal van artikelen aan die het lezen waard zijn. De geschiedenis van een oude bedevaartsplaats, het relaas van een dorpsslager, de geschiedenis van een der oudste boerderijen van ons dorp en een fotoportret van een van onze meest markante dorpsbewoners, die nog altijd op hoge leeftijd met zijn "45 km wagentje" door het dorp tuft. De serie over de IJsvereniging "Eendracht maakt macht" wordt in dit nummer afgesloten. Wij wensen u veel lees- en kijkplezier en als u vrienden, kennissen of familie hebt, die ons magazine nog niet lezen, geef ze uw exemplaar ter inzage zodat zij zich ook kunnen abonneren. Drs. Jan J. Jong, voorzitter Voorwoord

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 3