The Rolling Stones en „Zachtjes tikt de regen op het zolderraam". Ook tijdens de Zijdewinder kermis van 2014 heb ik de Stones voorbij horen komen. Ik stond in de kermistent bij gebrek aan cafés; mijn gedachten dreven even af naar het onderkomen van Jo Blankendaal waar jarenlang ook Gertje Boekel en Rietje de pilsen tapten. Ik zag in gedachten de schommel-en-schuitje weer voor me, de kleurige schuitjes die je zelf snelheid moest zien te geven. De fotograaf die je een kaartje meegaf als hij je op de gevoelige plaat had vastgelegd, OLFO 1964 stond er dan later in een hoekje van de zwart-wit foto. De vis boer, snoepkraam en dan touwtjetrek bij Akkie Jakkie. Wij kinderen zeiden er dan ,,met zijn rommelzakkie" achteraan. Wat je bij hem kon winnen was "made in China" en geheid binnen een half uur stuk. Karakteris tiek orgelgeluid zwol aan als je de zweef naderde, de bakkies vlogen hoog en hoger naarmate de man van de zweef je bakkie langer tegenhield terwijl de zweef doordraaide. De frituurlucht is niet veranderd en de gekleurde lampen suggereren nog steeds iets magisch als de naderende herfst de septemberavonden eerder laat schemeren. Mijn oudste zus Gerie, die in Noord-Scharwoude woont, was ook even te kermis, anno 2014. Vanachter de munten keek ze me verbaasd aan, jij hier? Als vrijwilliger verkocht ik munten, het bier schuimde als in '64, al zat het niet in een glas, maar in plastic. Ans, die zich vanaf haar veertiende Annet liet noemen, woont in Drenthe. In 1982 ben ik met mijn meisje in Schagen gaan wonen, al bleef ik wel voetballen bij VZV. We begon nen met rotan stoeltjes in de voorkamer, comfortabeler dan sinaasappelkistjes waar mijn vader en moeder mee startten." Jan Mak begon op de Hoogovens als smelter, gevaar lijk werk en verdiende goed, maar hij kon- zoals eerder vermeld- niet aan ploegendienst wennen. Van het ene in het andere baantje rollend werd hij uiteindelijk onderhoudsmonteur. Daarmee zette hij een punt achter de nachtdiensten. Op 54-jarige leeftijd raakte hij overspannen als gevolg van een arbeidsconflict met zijn directe leidinggevenden. Na een poos reïnte greren is hij uiteindelijk afgekeurd voor een percentage Bediening café Valk: Riek, Miek Wever, Tiny Droog en Truus Zutt.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 25