een kap, vlakbij de meisjesschool en de Zwarteweg. In 1962/1963 was de winter legendarisch. Johan Mak: Ik herinner me dat het uitzicht naar het land van Jan Dekker achter ons huis belemmerd werd door een berg sneeuw zoals ik die de rest van mijn leven nooit meer in het echt gezien heb, tot ik in een Alpenland op skivakantie was. Het was ijselijk, auto's staken het IJsselmeer over, Reinier Paping, nou ja, u weet genoeg. Mijn vader had zijn auto verkocht, die kon pas weg als er petroleum gehaald zou zijn. Het nut ervan heb ik later nooit meer nagevraagd maar zijn zoon Cor moest een bus peteroleum halen (peterolie), bij Gert Kok. Zo'n bus was van blik, met een schenk- tuitje. Om te voorkomen dat de vloeistof eruit zou klotsen deed men een prop krantenpapier in het tuitje. Ik zie het zo nog voor me, grijze en groene bussen. (Zag er ook eens een op een schilderij van Jopie Huisman in een museum in Friesland.) Cor, mijn broer van bijna 15 trok zijn klompen aan en weg was-ie, op de fiets. Geld mee in zijn hand; of zou hij het in zijn broekzak hebben gehad? In zijn andere hand een leeg blik. Hij bleef wel wat lang weg. Toen klonk een sirene. Wij, mijn zussen Gerie, Ans en ik, sliepen die nacht bij de buren, de familie Wester. Nol was onderwijzer aan de Mariaschool, woonde ook in een nieuwbouw woning, net als wij. (Later is een andere onderwijzer er gaan wonen, Jaap Beemsterboer en die woont er anno 2014 nog.) Maar goed, wij lagen met zijn drieën in een twijfelaar, ik zal nooit vergeten hoe bang en onzeker we daar in het donker tegen elkaar aan lagen te huilen. Er was iets heel ergs gebeurd, dat was duidelijk. Een paar dagen later moest op het kerkhof grof geweld worden gebruikt om door de bevroren grond te komen. De vorst zat een meter diep. Een kuil voor de kist... Cortje was ten val gekomen met zijn slaap tegen de achterbumper van een Volkswagen busje. Het gebeurde op de besneeuwde Rijdersstraat ter hoogte van timmerbedrijf Arie Burgmeijer. (Vlakbij waar nu de afslag Oranjelaan ligt- daarna woonde Jaap Poland er en anno nu Marco Zomerdijk.) Heb ik het achteraf bedacht of niet? Ik meen met eigen ogen te hebben gezien dat er een rode vlek lag in het sneeuw op de weg. Jarenlang, als ik naar de Spar, de Vivo of de kerk ging, kwam ik langs de onheilsplek. Er lag ook een putdeksel van het riool ietwat verzonken in het wegdek. Wat er precies gebeurd is, weet ik nog steeds niet. Zal binnenkort een gesprek aangaan met de chauffeur van het busje, voor het te laat is. De klap van het verlies heeft de sfeer in huis jarenlang bepaald. ,,Ik hoor je nooit meer zingen, Riek!" riep een paar jaar later Jan Dekker bij het ophalen van zijn koeien tegen melkerstijd, achter ons huis. Mijn moeder met wasgoed en knijpers bij de lijn antwoordde: ,,Nei, Jan, dat gaat gien meer." Over de dood werd niet gepraat destijds. Mijn moeder zette haar verstand op nul door te werken, altijd maar werken. Ze had daar ook lol in en het was haar met de paplepel ingegoten. Maar het was ook een ontsnapping aan het verdriet. Toen wij het huis uit waren, stopte ze met huishou delijk werk bij anderen en ook met de bediening in verschillende cafés waar ze bij bruiloften, recepties en kermissen werkte. Als kind vond ik het wel fijn om in Landmans Welvaren naar binnen te komen met het verhaal dat ik mijn moeder even moest spreken. De prachtige deur met karakteristiek gietijzermotief was ik dan gepasseerd, de uitsmijters achter me latend. In mijn geheugen is gegrift hoe in het voorcafé Trio Heesbeen zat, uniformen aan, marinepetten op. Twee mannen met glimmende trekharmonica's en eentje achter een drumstel. Zeemansliederen en smartlappen, luide harmonicaklanken in het rokerige voorcafé, waar muziek het geluid van gelal overstemde. De sfeer die ik later ook proefde via een grammofoonplaat van John Woodhouse uit ons stereomeubel, merk Grundig, type Verdi. Langs mensen laverend, die door hun uitbundige gedrag mij meegaven al de nodige spiritualia genut tigd te hebben, kwam ik in de grote zaal van café Steenman, want zo werd de uitspanning ook wel genoemd. Een bandje met drums, elektrische gitaren en speakers probeerde de hits van die tijd na te spelen. Lees ik op het vel van de drumbass The Music Strings? Repertoire van The Beatles, The Kinks, Cortje, veertien jaar.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 24