zich ook twee cafés, voor bruiloften, partijen en: de kermis. De ,,waterspelen" van de kermis van Zijdewind vonden dit jaar (2014) weer plaats aan de sloot die gegraven is waar eens de graven rond de kerk zo ongeveer lagen. Pin mij niet vast op de correctheid van deze waarneming, archieven heb ik niet geraad pleegd en een archeoloog ben ik niet." Terug naar Jan Mak, die een paar dagen zonder betaling meeging met een bulldozermachinist. Hij keek de kunst in de cabine af en mocht als het schaft was, oefenen. Hij bleek een timmermansoog te hebben voor het vlakken van grond. Na de watersnoodramp in '53 heeft hij meer dan een jaar gewerkt in Zeeland aan de wederopbouw. Twee dochtertjes werden geboren, Gerie (30-10-1949) en Ansje (22-2-54). Daarna nog een zoon: Johan (13-6-1957). Het werk op de bulldozer was meestentijds ver en Jan was de hele week van huis. Zaterdagavond reed hij, werkend voor de Heidemaatschappij, met de motor naar huis, tegen negenen (en soms later) kwam hij thuis. 's Zondags was hij eigenlijk te moe om het gezellig te hebben en maandagmorgen startte hij de motor om vier uur om op tijd ergens in Nederland grond bouwrijp te maken, sportvelden aan te leggen en dergelijke. Bulldozeren was Jans lust en zijn leven. Het verdiende goed, want hij stond bekend als een van de beste van Nederland. Hij genoot van die onofficiële titel, voelde zich heer en meester in die gele cabine. Maar zijn vrouw, die in haar eentje de opvoeding van vier kinderen verzorgde en daarnaast bij haar ouders werkte tot die haar niet meer nodig hadden voor de huishouding en opvoeding van haar jongere broers en zussen, werd het een beetje zat. All work and no play, populair gezegd. Ze zag haar man wekelijks zo kort, dat ze bij hem erop aandrong een andere baan te zoeken. Uiteindelijk heeft Jan zijn passie voor het bulldozeren opgegeven, hij ging in ploegendienst bij de Hoogovens. Heeft daar allerlei baantjes gehad, maar gelukkig werd hij er nooit. Riek daarentegen was blij, al vond ze het wel vervelend dat haar man Jan niet goed tegen nachtdiensten kon en zijn vroegere werk zo miste. De vader van Jan, die zoals vermeld hertrouwd was, verloor zijn tweede vrouw in 1953. Hij trouwde januari '55 voor de derde keer, (A. Olijhoek) maar benam zich van het leven op 1-10-1955. Er werd niet over gesproken. Suïcide was nog meer een taboe dan de dood op zich al was. Het werk als bulldozermachinist had geen windeieren gelegd. Begonnen in Zijdewind met sinaasappelkistjes als meubilair, kwamen ze in 1960 in de gelegenheid een huis te kopen. Het kostte voor die tijd een kapitaal, maar de gok werd genomen. Rijdersstraat 34 werd het adres, in het nabijgelegen 't Veld. Twee onder Zussen van Riek: Gré, Afra en Ans.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 23