1 vastgedraaid. Toen hij heelhuids naar beneden kwam was een applaus zijn deel. Zijn kinderen zette hij zo snel mogelijk in in de bedrijfsvoering: kool van het land halen, kool omkeren in de schuur, koeien melken, helpen bij het lammeren, onkruid weghalen middels schoffelen en wieden, ploegen, oogsten. En de meisjes mochten pas naar de kerk en aansluitend naar school als zij een vast aantal pennen gebreid hadden en het vee van voer hadden voorzien, tenminste in de wintermaanden. 's Middags en 's avonds mochten ze nog helpen bij de was, strijken, sokken stoppen, kleren verstellen, eten klaarmaken en de oudsten verzorgden de jongsten. Hier brengen we Riek in beeld (2-8-1923). Dochter van Geertruida (Geertje) Klaver en Dirk Dekker, ze was de derde telg van de ,,Brammen". (Tweede bijnaam voor de familie die refereerde aan Dirk. Betekenis en oorsprong onbekend.) Riek was 12 toen zij op het land hielp bij het piepers rooien. Aan het eind van de dag moesten de kisten met aardappelen opgehaald worden en op de kar gezet. Het land was nat en onder de klompen van Riek zaten verhogingen van pakweg 10 centimeter prut, wat het lopen bemoeilijkte. Even ervanaf tikken, zou je denken, maar haar vader gunde haar geen tijd, die riep haar naam al en de toon had de lading van ,,aan-de-gang en geen-seconde-treuzelen". Ze torste een kist aardappels naar de kar en als ze er bijna was riep haar vader, ,,Vort" naar de bles. Die had geleerd meteen te gehoorzamen en zette de kar in beweging. Waarop Riek nog 10 meter met de volle kist mocht zeulen... Exemplarisch voor de opvoeding. Spartaans of kindermishandeling? Riek groeide ondanks alles op tot een roosje in de knop en kreeg verkering met een jongen uit de Zaan streek. Kon volgens haar vader niet veel wezen. En dat liet hij weten als Jan erbij was. Zo gauw mogelijk uit huis zien te komen, was het devies, maar ja, dan moest wel al haar werk gedaan zijn in de huishouding. Dat lukte, want werken, dat kon ze. Als de beste. Op later leeftijd is dat zelfs haar manier geweest om het hoofd boven water te houden, werken om niet te voelen. Op een dag was Jan te werk in de Wieringermeerpol- der en de dag zat erop. Zijn maatje en hij (niet broer Arie) konden iets eerder weg van het land door de pauzes in te korten tot een kwartier. Er waren wat kronkelweggetjes hier en daar en op een gegeven Ballroom dancing. Achter Dirk Dekker zien we nog net een stukje van een sulky op de kermis. Riek met Trien Mak-Koomen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 19