Johan Mak over zijn opa: ,,Mijn opa was een lange magere man met grijs haar met tot op hoge leeftijd een lokje zwart. In het weekend en nadat zijn jongens een groot deel van het werk overnamen, kwam hij geregeld in Café Wolfswinkel, voorbij het spoor, tussen Waarland en Heerhugowaard-Noord. Aanvankelijk nuttigde hij bier, maar toen hij ouder werd ging hij over op jenever. In die tijd was de spelling nog: genever. Als ik bij mijn opa en oma op bezoek was, zag ik een aardige, wat uitheinige, soms wat luidruchtige man, die gek was op ,,kloine jois" en een paar keer zomaar een biljet van 5, 10 of 25 gulden toestopte en talloze keren ook een gulden of ,,riksdaalder". Het aardige beeld dat ik van mijn opa had was anders dan de rol die hij als vader had vervuld." Deze Dirk Dekker is zo'n kleurrijke figuur, goed om even wat langer bij stil te staan. Zijn vader was een notabele van Waarland, de Andries Dekkerweg is naar hem genoemd. Andries had naast een bedrijf aanzien als wethouder. Een van zijn zoons heette Dirk. Over verschillende families Dekker is heel wat te vertellen, maar we houden de focus nu op Dirk Dekker. Hij begon een eigen bedrijf met koeien en hij verbouw de aardappels, wortelen, bieten, uien, kool. Daarnaast liet hij zich inhuren om te ploegen, eggen en wat al niet, hij was loonwerker voordat men met tractors in de weer ging. De mechanisatie kwam in West Friesland niet overal even snel op gang, nog lang ging het werk hier met paarden. En Dirk kon uitzonderlijk goed met paarden overweg. Op de duur vroeg men hem ook naar een paard te komen kijken als er iemand er een wilde kopen. Dirk keurde het paard en gaf advies. Niet kopen of wel. En in het laatste geval wilde hij ook wel over de prijs onderhandelen namens de raadvrager. Dit handjeklap ging hem goed af. Hij werd wekelijks actief op veemarkten in Purmerend en Schagen en ging ook geregeld naar de Zuidlarense paardenmarkt. Zo werd hij ook paardenhandelaar. Daar verdiende hij goed geld mee en de bijnaam ,,de peerdeskos". Wie weet wat een skos is, mag het zeggen. Dirk had uitgesproken meningen en met een biertje erbij werden die ook luid en duidelijk kenbaar gemaakt. Een opschepper dus, maar als het er op aankwam liet hij merken dat hij geen woord van wat hij zei niet meende. Hij was voor de duvel niet bang en durfde wat anderen niet dorsten. In een vorige editie van 't Is Mooi weest stond een voorbeeld. Bovenop de toren van de pasgebouwde kerk aan de Kerkweg in Waarland moest een kruis geplaatst worden. Een bouwkraan was er niet. Een menigte mensen keek toe hoe Dirk Dekker het gevaarte naar boven meenam en zo bevestigde dat de schroeven konden worden Jan Mak. Het gezin compleet, 1943.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 18