6 Ik kan mij nog herinneren dat ik een dagje te gast was bij mijn opa, de koster van de Martinuskerk in 't Veld. Daar was mijn oudste zus huishoudster, want opie was al jaren geleden overleden. Na de middag gingen we lopend naar Van der Gulik om een paar eieren te halen. Het was volgens mij een heel stuk lopen. Het was misschien vijf- of zeshonderd meter, maar volgens mij wel bar ver weg. We moesten over een hoge brug en dan langs een grote boerderij. Na weer een heel stuk kwamen we bij een grote boerderij met een mooi nieuw huis eraan vastgeplakt. Daar woonde Van der Gulik. Er was een straatje van mooie gele steentjes langs het hele huis en aan het eind een deur. Daar riep mijn zus: „Volk." Toen kwam er een vrouw en die had net als alle vrouwen een boezel aan. Mijn zus vroeg of zij een paar eieren kon kopen. De vrouw zei dat ze die wel even zou gaan halen. Zij liep toen een heel lange gang in. Dat was de koegang. Ik dacht dat die heel erg lang was, want het duurde een hele tijd voordat ze te rugkwam. Het was donker in die gang, maar dat kwam door die bomen die om het huis stonden, zei mijn zus later. Het huis dat eraan vastzat, was nog een beetje nieuw. Boven de voordeur zat een mooi gekleurd raam met letters erop: JHS. Later toen ik ouder was, is mij uitgelegd dat dit betekende: pax christie. Mijn broer vertaalde dit als: Jan haal stroop of Siemon haal jij het! Maar zo'n raam en die andere glas-in-loodramen gaven de boerderij wel een rijk en voornaam aanzien. Hier woonde immers een rijke boer. Of dit wel zo was, weet ik niet en geloof ik ook niet, maar wel dat ze hard moesten werken op zo'n boerderij met al dat vee en land. Opa heeft mij verteld dat het een heel oude boerderij was en dat daar altijd dezelfde familie Van der Gulik heeft gewoond. Inmiddels moet het wel de oudste boerderij van de gehele Rijdersstraat zijn. Opa Cor van der Gulik werd een dagje ouder en heeft het bedrijf overgedaan aan de oudste zoon Antoon. Hij heeft er in 1927 een nieuw voorhuis aan laten zetten. Antoon had toen al verkering met Trientje Meester en is op 15 november 1928 in Hoogwoud getrouwd. Zo is toen de traditie in stand gebleven dat de oudste zoon Het boerenland - - De gebroeders Kees, Antoon, Cor en Siem bij de boerderij.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 14