van Jacob Gerrits, woonde in 1749 in het boerenhuis Emaus. Jeruzalem ging van vader op zoon, maar een oom woonde er. In 1751 verkocht Claas Jacobs van de Westermoer beek aan Sijmon Daalder een opstal huijsen alhier op de Hereweg belent Pieter Jansz Priggedik huijs ten noorden en Aarjan Zanders lant ten oosten, genaamt Jerusalem. 1787 De erfgenamen van Cornelis Luiks verkopen aan Cornelis Bonte, woonende in de Heerhugowaard, een opstal van huijsen genaamt Jerusalem staande en gelegen op de Heereweg belent Pieter Jansz ten Noorden. Hoe Cornelis Luiks eigenaar van Jeruzalem was geworden, is niet bekend. In 1798 werd Pieter Simons Daalder eigenaar van het huis Jeruzalem. Opvallend is dat een latere generatie Daalder het huis weer terugkoopt. Het huis Jericho Foto van het huis dat staat op de plek van het voor malige boerenhuis Emaus, dat tussen 1800 en 1820 is verdwenen. Het huis Jericho is gebouwd in het derde kwart van de 18e eeuw. De eerste eigenaar was Hendrik Draijer. In 1771 verkoopt Anna Klaassche, de weduwe van Hendrik Draijer, woonende op Jericho, aan Klaas Jansz Kuijt, woonende op Emaus, een huis en tuijntje genaemt Jericho, belent de koper ten zuijden en de driesprongenbrug ten noorden. 1772: Klaas Jansz Kuijt verkoopt aan Barent de Boer van Grootewal een huijs met een tuijntje genaemt Jericho. In 1798 wordt Pieter Simon Daalder eigenaar van Jericho. 1802: Pieter Heertjes Kossen en Theunis Jacobs, armenvoogden van Haringhuizen, verkopen door mid del van een publieke veiling aan Cornelis de Moel een opstal van een huijs genaamd Jericho bij Dollenbrug, dorp Haringhuizen noord, Heereweg west. 1803: Cornelis de Moel verkoopt opstal huijs Jericho aan Jacob Bleeker uit harenkarspel. 1804: Jacob Bleeker verkoopt aan Klaas Ruiter de opstal van een huijs staande bij het dollenbrugje onder Haringhuizen, belent bullehuisje noord, Herenweg west, genaamd Jericho. 1806: Klaas Ruiter verkoopt aan Arien de Waard Jericho, bullehuisje noord, Gemeeneweg west. Het voormalige bullehuisje 'OÉ Het huidige huis op de plaats van het voormalige bullehuis. Het bullehuis werd omstreeks 1803 gebouwd en kwam te staan tussen Jericho en de Dollenbrug of wel de driesprong naar Haringhuizen of naar Schagen. Het was het huis van de bulleloper. De bewoner had een stier, waarmee hij langs de dorpen en buurten liep. Om zijn komst aan te kondigen, maakte hij meestal gebruik van een toeter. Was er een koe met belang stelling, dan werd er tegen betaling gebruik gemaakt van deze stier. Als de stier het druk had met meerdere koeien op een dag, was het inkomen van de bulleloper evenredig hoog. Het verhaal gaat dat een stier in het laatste geval zo moe was, dat hij weigerde de weg terug naar zijn stal te lopen. Het is duidelijk dat het buurtschap rond Emaus, Jericho en Jeruzalem voor historici zeer interessant is. Zodra de provincie de Provincialeweg N241 gaat wijzigen, dan zijn we er als de kippen bij. m

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 11