een boerenhuijs en erf genaemt Priggedik, belent de Hereweg ten oosten en schaijsloot ten westen. Boerderij Jeruzalem boringen aangegeven met witte stippen. Toen werd het duidelijk dat de grond tussen de twee wielen tot 1 meter was aangevuld. Er werd zelfs rivierzand tussen de grondlagen gevonden. De geschiedenis van Emaus bleek verwijderd, was diep afgegraven en aangevuld met van elders aangevoerde grond. Waarschijnlijk is dit gebeurd tijdens de aanleg van de Provincialeweg in 1933. Alleen in het noordoosten van het perceel, aangegeven met een cirkel, vond men enkele scherven uit de 18e eeuw. Dat zal wel toebehoord hebben aan het latere boerenhuis Emaus, dat iets noordelijker had gelegen. De wielen waren dichtgeslibd en verder aangevuld met grond. Bovendien loopt de Provinciale- weg over een groot deel van de voormalige wielen. Er is vastgesteld dat het water van de wielen meer dan 3 meter diep is geweest. Op de onderstaande foto is zichtbaar een deel van de oude waterverbinding tussen de twee wielen. Het toegangspad vanaf de poort van Emaus heeft over dit grasveld gelopen. Als de provincie in de toekomst de Provincialeweg gaat veranderen, is dat een goede aanleiding om een uitgebreider onderzoek te doen. Boerderij Priggedik Deze boerderij Priggedik staat ten oosten van de Provincialeweg en is rond 1935 gebouwd. Het voor malige boerenhuis Priggedik stond aan de westzijde van de Prigdijk, ook wel Heereweg genoemd. Uit de oude akten zijn enkele eigenaars bekend geworden. 1624: Cornelis Jansz Priggedik; 1630: Jacob Ariaens Priggedik; 1632: De weduwe van Sijmon Gerbrants verkoopt huijs en erf op Priggedik aan Harck Cornelisz; 1642: Cornelis Jansz Priggedik (waarna het boerenhuijs verdween); 1752 - 1758: Pieter Jansz Priggedik (het was op dezelfde plek herbouwd); 1763: Cornelis Hendriksz Zonnevelt verkoopt aan zijn swager Garmont Pieters, woonende op Priggedik, De huidige boerderij met de naam Jeruzalem. Het eerste huis Jeruzalem is gebouwd in het begin van de 18e eeuw. De eerste eigenaar was Cornelis Jansz Bonte. Hij verkocht Jeruzalem in 1728 aan Jacob Gerrits uit Sijbekarspel, belent (grenzend aan) Pieter Jansz ten noorden. In 1749 verkocht Maartje Jacobs uit Sijbekarspel voor haar moeder Jantje Cornelis, de weduwe van Jacob Gerrits aan Claas Jacobsz, een opstal huijsen gelegen op de Heereweg belent Pieter Jansz Priggedik ten noorden, het zaadtlant (akkerland) van Aerjan Zander ten oosten, genaamt Jerusalem thans bij den voornoemde koper bewoont. Garbrant Gerrits, broer wiïBktö

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 10