het postagentschap tussen Zijdewind en 't Veld werd gebouwd. Burgemeester G. C. H. van Breemen stelde zich in verbinding met de PTT. Die stelde vast dat een dergelijk pand binnen de gemeente in een dorp thuis hoorde. Lou Kok kwam ter ore dat er grond te koop kwam bij Simon Bierman. Lou ging een gesprek aan en Bierman stelde vijf gulden de vierkante meter voor. Lou besloot de koop aan te gaan. Het ging om vijfhon derd zestig vierkante meter. Langzamerhand werd zo de gehele Zwarteweg richting de Rijdersstraat volge bouwd. Toen moest een aannemer worden gezocht. Jan Keet uit Waarland werd benaderd, die het geheel, woonhuis plus postagentschap, heeft gebouwd. Rinus Poelsma en Niek Ursem hadden ook grond gekocht van Bierman. Lou Kok raakte met al deze mensen op brommers naar notaris Appel. Poelsma en Ursem samen op één brommer. Dezelfde avond regelde Lou de overschrijving. Dat kon in die tijd. Ook was er geld nodig voor inboedel en pand. Lou werd geadviseerd voldoende middelen op te nemen, daar alles ook inge richt moest worden. In de winter van 1961-1962 werd de woning met postagentschap gebouwd. Lou en Vera trouwden op acht februari 1962. Zij kregen samen zes kinderen, vier jongens en twee meisjes. Mariët (1962), Michel (1963), Pauline (1964), Rens (1965), Alexander (1967) en Richard (1971). Alle vier de zonen van Lou en Vera hebben bij de post gewerkt. Michel en Richard als hulpkracht op zaterdagen en in de vakanties. Rens was jarenlang in vaste dienst, maar doet inmiddels ander werk. Alexander is nog steeds in vaste dienst. We hebben dus te maken met een echt postgezin! „Vera Kok-de Lange en haar postagentschap 8 februari 1962: Lou Kok trouwt met Vera de Lange" (Uit het Noordhollands Dagblad van 23 april 1987) „Vroeger sliepen we als het ware op het geld. We bewaarden het in een kistje onder het bed. Maar nu zit het opgeborgen in een kluis. Nee, we hebben gelukkig nog nooit een overval gehad." Het kleine, maar ef ficiënte kantoortje heeft ze aan huis aan de Zwarteweg. „Het werk bestaat uit de meeste lokethandelingen die ook op een volwaardig kantoor plaatsvinden. Hande lingen als overschrijvingen van kentekenbewijzen en veel telegrafische handelingen mag ik niet verrichten." De geboren Zwaagdijkse Vera Kok-de Lange spreekt vol optimisme over haar postagentschap. „Toch is en was het soms ook heel druk. Als je zes kinderen naast de deur hebt, is dat soms zwaar. Ik stond dan wel eens met een baby op mijn arm en als dan de bel ging, moest ik het gauw neerleggen en een klant helpen. Aan de andere kant ken ik veel mensen door het werk. Ik heb die tijd gelukkig goed doorstaan."Sinds 1974 verkoopt Vera ook wens- en ansichtkaarten. De toe komst ziet Vera met vertrouwen tegemoet. „Ik beleef veel genoegen aan het werk en gezien de drukte zal het agentschap niet zomaar worden opgedoekt, zoals in veel kleine plaatsen met agentschappen gebeurt. Ik heb in de afgelopen jaren een hele ontwikkeling meegemaakt, zoals de komst van viszegels en strippenkaarten. Er zal nog wel meer veranderen. De PTT hecht veel waarde aan service. Vroeger werd wel eens nee verkocht als mensen geld kwamen halen, maar dat kan niet meer.Vera Kok besluit: „Het is een fijn bedrijf om voor te werken." Het gezin Lou Kok en Vera de Lange. Van links naar rechts boven Rens, Richard, Alexander, Michel. Onder Pauline, Vera, Lou, Mariët Het begin van "Lou en Vera"

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 9