Lou Kok begon in 1956 als reservehulpkracht in Dirkshorn zijn loopbaan bij het Post-Telegraaf- en Telefoonbedrijf, de PTT. Een jaar later werd hij overgeplaatst naar Waarland. Gert Lantman had aan de Veluweweg een winkel met postkantoor en van daaruit werd de post in Waarland bezorgd. Lou Kok, een postbode door weer en wind Elke ochtend ging Lou op de fiets naar Gert Lantman. Eerst wachtte hij op de NACO-bus, die rond 7 uur de zakken met post afleverde voor het huis van Jo de Boer aan de Provincialeweg. In latere jaren, toen de hoeveelheid post steeds groter werd, verviel deze klus. In de postzak zaten ook aangetekende brieven, waarin bijvoorbeeld bundels met geld voor de bank zaten. Dat konden soms grote bedragen zijn. Met de zakken op de fiets ging Lou naar Gert Lantman, waar de post werd gesorteerd en de aangetekende stukken werden nageteld. Als het niet klopte, werd direct naar het hoofdkantoor in Schagen gebeld. Dan ging Lou op pad om de post te bezorgen. Als postbode kende je alle mensen en wist je veel adressen uit je hoofd. Soms stond er een verkeerd adres op de brief, maar die kwam evengoed op het juiste adres aan. Als het koud of „hufterig" weer was, gebeurde het regelmatig dat Lou ergens binnen werd gevraagd voor een koppie. In de beginjaren moest je als postbode ook kwitanties innen, bijvoorbeeld van de KRO-gids, de waterleiding of de LTB. Meestal kwamen die op vaste tijden per kwartaal of half jaar. Het geld dat werd geïnd, ging via het postkantoor naar het hoofdkantoor in Schagen, waar het werd gestort. Verder waren er de gerechtelijke brieven. Die moesten persoonlijk afgege ven en ondertekend worden en zo wist je als postbode precies wie er voor de rechtbank moest verschijnen. Lou zag en hoorde altijd veel, maar hij vond het belangrijk om daar voorzichtig mee om te gaan. Vanaf 1970 werd de postbezorging van Waarland overgeno men door Nieuwe Niedorp. Voortaan ging Lou 's morgens op de fiets naar het postkantoor in Nieuwe Niedorp. Hij ging toen post bezorgen in 't Veld en Nieuwe Niedorp. In de loop van de tijd werd het sor teren steeds makkelijker, omdat in 1979 de postcode werd ingevoerd. De post kwam dan al voorgesorteerd aan. De postbode ging steeds meer pakketten bezor gen. Bij het afleveren werd aan de postbode betaald. Soms waren er zoveel pakketten, dat niet alles in één keer mee kon en dan reed je nog een keer extra naar bepaalde adressen. Later ging Lou ook per auto post bezorgen in de buitengebieden van Winkel, Waarland en Moerbeek. Een aantal jaren heeft hij 's avonds en 's nachts in allerlei omliggende woonplaatsen brie venbussen gelicht. Toen hij wat ouder werd, hoefde hij deze nachtdiensten niet meer te draaien. De taken van een postbode waren vroeger dus veelzijdiger dan nu het geval is. Tegenwoordig hoeft de postbezorger de post alleen in de tas te stoppen en te bezorgen. Het sorteren is al gedaan. Aangetekende stukken en pakketten worden door anderen per auto bezorgd. De bezorgers hebben geen vaste wijk, waardoor ze de mensen ook niet meer goed kennen. Als het adres op een brief fout vermeld wordt, is de kans groot dat de brief fout bezorgd wordt. Lou Kok vertelde dat hij in1961 door de gemeente werd opgebeld. Men wilde een postagentschap in 't Veld starten en daar zochten ze iemand voor. Zij wisten dat Lou postbode was in Waarland. Lou had in die tijd verkering met Vera de Lange en ze zochten een huis. Vera werd door Lou gevraagd of zij het postagentschap op haar schouders wilde nemen. Vera had administratieve ervaring en besloot de taak op zich te nemen. De tweeverdieners deden zich steeds meer gelden. Voor de inwoners van 't Veld, Zijdewind en omgeving zou het een stuk gemakkelijker worden, want tot die tijd moesten ze naar het postkantoor in Oude Niedorp. Tevens was de uitbreiding van 't Veld in volle gang. De gemeente Oude Niedorp wilde dat DEEL 2 - SLOT De levensgeschiedenis van Lou Kok Post sorteren in Nieuwe Niedorp

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 8