Loop ik in Zijdewind om zo hier en daar bij oudere mensen inlichtingen en herinneringen over bepaalde winkeltjes voor ons historisch blad te verzamelen, word ik geroepen door een vrouw, met de woorden: Kom hier maar even een koppie halen." Dat was Tinie Klos van het winkeltje. „Ik zag je bij buurvrouw aanbellen, maar die ligt even op haar middagtukkie, dus kom maar effies hier en dan kunnen wij even kletsen, want je ben wel weer ergens mee bezig, denk ik." Ja, zo is Zijdewind ten voeten uit, dacht ik. Je bent bij iedereen welkom en er is een grote sociale controle in dit dorp. Prachtig. Waar vind je nog zo iets? Na de koffie ben ik even bij de buurvrouw geweest. Zij was inmiddels wakker geworden en ik heb daar dan ook even een praatje gemaakt. Buurvrouw Van der Fluit - Danenberg was in Waarland geboren en zij woont hier ook al weer ruim zestig jaar. Er waren dus een heleboel herinneringen die boven water kwamen. Toen we het over het winkeltje van Jonker kregen, zei ze als eerste: „Noh joh, Cor, die heb hier sloten koffie dronken. Mijn man Dirk heb ook nag holpen met de sloop van het huis en ook bai dat andere huisie dat erachter stond." Later stond ik aan de overkant voor de woning van Pé van der Fluit met de gedachte dat hier vroeger het winkeltje van Gert Jonker was. Het stond werkelijk op de rand van de weg. Pé vertelde dat hij hier in deze woning ook al weer ruim twintig jaar woonachtig was. „Dit huis heeft Cor Jonker nieuw laten bouwen en is toen gehuwd met de weduwe van Cor Bay. Zij was van geboorte een Duits meisje dat in de dertiger jaren hier al te werk kwam, want het was toen daar ook armoe troef. Het oude huis met winkeltje zie ik nog zo voor mij en daarachter stond toen ook nog een woonhuisje, dat ook van de familie Jonker was." Zal het misschien dan toch zo wezen dat dezelfde Gert Jonker eerder in 't Veld in de winkel van Antoon Ruiter heeft gewoond? Deze naam ben ik toen ook al in de papieren tegengekomen, toen ik met dat stukje over de Strobuurt bezig was. Bij de buren hoorde ik dat Jonker een dochter heeft gehad die Ans heette. Zij was vriendin van Trien Bruin, die gehuwd was met Jan Wijnker. Dus ging ik even bij mevrouw Wijnker in Maria Mater op bezoek. Zij kon zich dat inderdaad nog herinneren. Trien werd in 't Veld geboren en was een dochter van Gert Bruin, de vrachtschipper. Gert Bruin heeft eerder gewoond in het huis van schilder Wim Groen en verhuisde in 1940 naar de Slootgaard. Trien was toentertijd al op de lagere school in 't Veld vriendin van Ans Jonker. Het is en blijft toch een geweldig mooi dorp: Zijdewind Trouwfoto Gert Jonker en Geertruida Mak Winkel van Gert Jonker

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2014 | | pagina 20