ling was natuurlijk veel handiger geweest. Dit kostte ongelooflijk veel tijd. Het is eigenlijk geen wonder dat er zoveel bakkers waren in die tijd. Koek en banket In de loop van de jaren zestig veranderde de samen stelling van inwoners in 't Veld. Er kwam nieuwbouw met mensen van buiten, die vaak werkzaam waren bij de Hoogovens in IJmuiden of anderszins een vast inkomen hadden. Het huis van bijvoorbeeld Krelis Burger werd verkocht aan een cardioloog. Afra Portegijs-Baars, inmiddels 96 jaar, weet het nog goed. Zij is nog helder van geest. „In het begin verkochten we alleen brood uit voorraad en een bescheiden assortiment koek, zoals amandelbroodjes en kokos makronenkoeken. Wilde je gebak, dan moest je dat van tevoren bestellen. Als de mensen de taarten, die op bestelling waren gemaakt, op de toonbank zagen staan, vroegen zij of die te koop waren. Ik had al snel door dat hier nieuwe mogelijkheden lagen. Ik zorgde er dan ook steeds voor dat er taart en gebak op voorraad waren. Dat was een goede keus, aldus een glunderende Afra". Hier komt toch het zakelijke boven drijven. Afra vroeg vriendelijk aan de taart- en gebak klanten of men de lege doos, indien mogelijk ook de taartranden, een mooi stuk versierd papier in de doos, waar de taart en het gebak opstonden, terug wilden brengen. Velen gaven gehoor aan deze goed bedoelde vraag. Afra kwam er ook achter dat ze het banket maken wel in haar vingers had. Jaap was vooral een broodbakker die iedere ochtend met plezier op de bakfiets stapte om de wijk in te gaan. Afra had ook aanleg om mooie gebakjes te maken. Zij toonde zich een echte vakvrouw die hard werkte en vol overgave over het vak kon vertellen. Hier moet eerlijkheidshalve meteen de naam van haar zwager Nico Portegijs aan worden toegevoegd. Die scherpte de vaardigheid van Afra aan. Nico was inmiddels met pensioen en was in Schagen komen wonen. Afra: „Niek was een echte Mooie foto van het karakteristieke pand met het kenmerkende hekwerk en de zo bekende winkel entree. Links was de winkel en uiterst rechts bevond zich de bakkerij De sloop van het bakkerspand in 1975

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 9