De bakkerij van Jaap en Afra Portegijs in 't Veld Vele dorpen hadden vroeger meerdere bakkerijen, zo ook 't Veld. Op Rijdersstraat nummer 84 was jarenlang de bakkerij van Portegijs gevestigd. Al in 1889 werd het huis verbouwd tot bakkerij en winkel en vestigde Klaas Portegijs zich er als broodbakker. De groei van het bedrijf Kort na de oorlog op 5 juni 1945 overleed Klaas Portegijs en even later op 11 april 1946 Maria Borst. De zaak werd aanvankelijk overgenomen door Cees en Neeltje. De jongste broer Jaap, inmiddels ook al bijna 40, draaide mee in het bedrijf, maar was ook portier bij het café 's Landmans Welvaren van tante Nel in Zijdewind. Daar leerde hij Afra Baars kennen. Op 4 oktober 1950 trouwden zij en gingen wonen in het ouderlijk huis van Afra in Heerhugowaard Noord. Iedere ochtend om 4.00 uur werd er begonnen met het bakken van brood; op zaterdag zelfs om 2.00 uur. Op hoogtijdagen bijvoorbeeld met Kerstmis kwam er al om 1.00 uur rook uit de schoorsteen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Jaap en Afra wat dichter bij de bakkerij wilden wonen. Ze kochten een huis tegenover de Mariaschool op nummer 50. Toen Afra eenmaal in 't Veld woonde, ging ze zich meer en meer met de bakkerij bemoeien. Ze zag groeimogelijkheden in het banket. Uiteindelijk resulteerde dit erin dat in 1957 Jaap en Afra met hun gezin naar nummer 84 verhuisden en Cees en Neeltje naar nummer 50. Cees wandelde tot zijn dood iedere ochtend naar de bakkerij en ook Neeltje verleende nog regelmatig haar diensten met name in het winkeltje, als alle anderen de wijk ingingen met brood. Venten Er was een bakkerij en er was een winkel. Maar niet onvermeld mag blijven dat er ook iedere dag van deur tot deur werd gegaan met brood en beschuit. Jaap ging naar links, naar het westelijk deel van 't Veld en naar De Weel en Zijdewind. Cees ging met de bakfiets naar rechts, richting de Kolonie. Er kwam op een gegeven moment ook een auto. Omdat Afra aanvan kelijk de enige was met een rijbewijs, ging zij naar de verre uithoeken, zoals de Zwarteweg en de Kampen. De concurrentie was groot. Er waren meer bakkers in 't Veld en Zijdewind: bakker Ruiter, bakker Laan en bakker Konijn. Net als bij de melkboer werd de bakker geacht aan huis te bezorgen. Ook de winkeliers gingen trouwens met bestellingen langs de deuren. Nico kreeg een fiets op zijn zevende verjaardag. En zo kon hij ook worden ingezet bij de bezorgdienst. „Ik kan mij goed herinneren dat ik eerst om 7.00 uur misdienaar was en mij vervolgens naar huis haastte, zodat ik voor schooltijd nog langs kon gaan bij de weduwe Dekker en Jan Ligthart „'t Molentje" om brood te bezorgen. Beide woonden in een landpad en dat was moeilijk begaanbaar met de bakfiets. De broodbezorging gebeurde iedere dag, weer of geen weer. Op zaterdag werd de weekrekening betaald. Dochter Catrien kan zich de administratieve rompslomp nog goed herinneren. Iedere dag aan het eind van de middag of het begin van de avond vertelden oom Cees en mijn vader wat ze aan al die verschillende gezinnen hadden verkocht. Mijn moeder schreef dat op de zogenaamde „briefjes". Die werden dan op zaterdag meegenomen voor de afrekening. Op die dag die toch al extra druk was, moest je dat er ook nog bij doen. Contante beta- DEEL 2 (SLOT) Cees Portegijs Jaap Portegijs met zijn bakfiets in de sneeuw voor de Mariaschool

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 8