1958 de volgende advertentie in het Noordhollands Dagblad: 't Veld gemeente Oude Niedorp Na de zomervakantie wordt hier een landbouwhuis- houdschool geopend. Deze geeft aan leerplichtige meisjes het z.g. primaire onderwijs, wat de volgende vakken omvat: godsdienst, koken, naaien, wassen, zingen, gymnastiek en kinderverzorging. Niet leerplichtige meisjes kunnen een opleiding voor huishoud-assistente volgen. Aanmelden van leerlingen vindt plaats op 18 mei van 15.30 uur tot 17.30 uur Tuinstraat 6 te Hoogkarspel. Opening nieuwe landbouwhuishoudschool 't Veld Op 8 oktober 1964 werd de nieuwe katholieke land bouwhuishoudschool te 't Veld onder buitengewone belangstelling geopend, door inspectrice Jonkees van het Nijverheidsonderwijs. Deze plechtigheid kreeg door de aanwezigheid van ruim 150 meisjes een bijzonder karakter. Na het hijsen van de vlag zongen zij het „Wilhelmus". De meisjes verklankten ook het welkom voor de gasten door middel van wapenschil den van de gemeente Oude-en Nieuwe Niedorp, Harenkarspel, Heerhugowaard en Langedijk. Ook boden ze inspectrice Jonkees en moeder Concordia bloemen aan. Kunstenaar Jaap Min uit Bergen, die bij de opening aanwezig was, had voor het trappenhuis een gebrandschilderd boogvenster gemaakt. Voor de buitengevel had hij een staalreliëf ontworpen. Beide kunstwerken stelden de begeleiding van de jonge mens naar het volle leven voor. 01-08-1968 Het Landbouwhuishoudonderwijs wordt dan Lager Huishoud en Nijverheidsonderwijs, het zgn. LHNO, met een theoretische-en een praktische opleiding. De theoretische opleiding geeft de mogelijk heid om door te studeren naar het MHNO en VHBO. Alle examens zijn schoolexamens met een sterk advi serende en controlerende rol van de Rijksinspectie. 23-11-1968 Lied van der Lubbe wordt als eerste leek aangesteld als directrice. Dit in verband met gebrek aan religieuze leidinggevenden. Huishoudonderwijs in de praktijk Het huishoudonderwijs had vooral ten doel de meisjes de alledaagse praktijk van de huishouding bij te brengen. Dit werd ondersteund door theorielessen over het betreffende thema. Daarnaast kwamen de theorievakken aan bod, zoals taal, rekenen, aardrijks kunde, geschiedenis, biologie, godsdienst, vreemde talen, gymnastiek en muziek. Het huishoudelijke deel van de opleiding bestond vooral uit: koken, naaien, kinderverzorging, wassen en strijken en ziekenverzorging. Fusies Vanaf 1975 kwam er een eind aan de groei die in de jaren 50 en 60 van de vorige eeuw zo onstuimig waren geweest. De grote gezinnen die we uit die tijd kenden, behoorden in het tijdperk van „de Pil" tot het verleden. Een tweede oorzaak was de verandering van de maatschappij. Veel meisjes wilden hogerop, wilden een leuke baan, alvorens te gaan trouwen. Het traditionele huishoudonderwijs, waarbij de bedoeling was meisjes voor te bereiden op het huiselijk leven, kon aan de hogere maatschappelijke eisen niet meer voldoen. Vorm en inhoud veranderden. Huishoud scholen die meisjes een duidelijke beroepsopleiding konden bieden, bleven redelijk op peil. Bij de eerste samenvoeging, waarbij in 1972 de Smeemanstichting betrokken was, was de situatie andersom. Hierbij werd de fusiepartner met opheffing bedreigd. Dit betrof de LAVO te Schagen, waar Jan Krijgsman 0 Team't Veld-Schagen 1976-1977. Voorste rij zittend van links naar rechts Annelies Biesheuvel, Ineke Beuker, Jan Dignum, Tiny de Veer, Annemarie Blokker, Anke de Boer, Rita Zutt, Miep Huybrechts. Tweede rij staand van links naar rechts Lied van der Lubbe, Rem Kappelhof, Lia Nota,Koos Meester, Corrie Breebaart, Jos Endel, Han van Roozendaal, Anna Mutsaerts, Truus Oud, Hans van Kampen. Derde rij van links naar rechts Gerard van Geffen, Jan-Hein Griffioen, Hans Zult, Jaap Raat, Ina Ydema

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 20