Op 31 augustus 1953 werd een nieuwe landbouw huishoudschool geopend te Spanbroek. De zusters Ursulinen runden nu scholen in Bergen, Hoogkarspel, Zwaag en nu ook in Spanbroek. (de Lidwina huishoud school). Ondanks het feit dat de Bernardus Smee- manstichting in januari 1957 de drie huishoudscholen van de Sint Josephstichting had overgenomen, veranderde er voor de scholen op zich niet zoveel. Voor de Smeemanstichting brak er een drukke periode aan. Oprichting en bouw van de huishoudschool in 't Veld De scholen bleven aan het eind van de jaren 50 sterk groeien. Dit werd mede veroorzaakt door de "Geboor tegolf" van na de oorlog. Het aantal leerlingen op de landbouwhuishoudscholen verviervoudigde tussen de jaren 1948 en 1967. De oprichting van een nieuwe school betekende voor de Smeemanstichting dat er met de gemeente onderhandeld moest worden over een geschikte lokatie. Ook moest er contact worden opgenomen met het bisdom i.v.m. goedkeuring van de plannen. Soms moest het bestuur een ware ruilhandel opzetten om bouwgrond in handen te krijgen. Dit was het geval in 't Veld waar in 1958 de Sint Marthaschool werd opgericht. De voorkeur ging uit naar een stuk grond naast het klooster. Daar stond echter al een boerderij. De eigenaar wilde daarvan niet zonder slag of stoot afstand doen. Er werd besloten om een gelijkwaardige boerderij met land te kopen om de eigenaar een aanlokkelijk ruilobject aan te bieden, doch gewijzigde plannen van de gemeente doorkruis ten dit geheel. Het bestuur verkocht boerderij met land weer en van de opbrengst werd een stuk grond tegenover het klooster aan de Dreef aangekocht. De nieuwe school die gebouwd werd, kwam voort uit de naaischool die in 1932 al werd opgericht door 5 zusters Ursulinen van de congregatie uit Bergen. In 1952 werd de naaischool uitgebreid met een VGLO school, waar algemeen vervolgonderwijs werd gegeven. Dit experiment beviel echter niet goed. Het lesprogramma van de VGLO was niet praktisch genoeg. In 1958 werd de VGLO met toestemming van de inspectie omgezet in een landbouwhuishoudschool die met 73 leerlingen van start kon gaan. De zusters adverteerden ook graag. Zo stond in de zomer van Zicht op het glas-in-lood raam van kunstenaar Jaap Min SKAVEL klas uit 1967 Team „St. Martha" 't Veld, 1968-1969. Van links van rechts: zuster Adjutina, Tiny Wijnker, Jan Neefjes, Addie Rijk (staand). Annie Sneekes, zuster Maria, zuster Marilaeta, Bep Schotten (achter) Andre Martius en zuster Josephine

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 19