Het is voor de schrijvers van onze historische stichting heel prettig als lezers ons vragen om over een bepaald onderwerp te gaan schrijven. Ook wij vergeten wel eens dat onderwerpen voor een artikel soms voor het oprapen liggen. Wij hebben tijdens de vergaderingen nooit gedacht aan Casper Stroet, maar gelukkig heeft een zoon van Piet Stroet ons erop gewezen dat er waarschijnlijk wel een verhaal te maken was over Casper Stroet en zijn familie. Vader Piet Stroet leefde van 1910 tot 1980 en is op zevenjarige leeftijd „thuishaalder" geweest bij zijn neef, die ook Piet Stroet heette. Vader woonde naast Cor en Annie Leegwater in een klein huisje aan de Rijdersstraat. Piet en zijn eerste vrouw, Marie Beers uit Heerhugowaard, kregen vier kinderen: Jan ('t Veld), Piet (Waarland), Joop (Schagen) en Wout (Schagen). Helaas overleed zijn vrouw Marie veel te vroeg. Later trouwde Piet met Geertje Pater uit Harenkarspel en toen kwamen er nog negen kinderen: Arie (Zijdewind), Sjaak ('t Veld), Ada (Warmenhuizen), Ria (Schagen), Truus (Waarland), Ellie (Tuitjenhorn), Kees ('t Veld), Jos ('t Veld) en Carla (Tuitjenhorn). De woonplaatsen van deze kinderen Stroet zijn achter de namen vermeld om te laten zien dat de familie Stroet nogal honkvast is. Je kunt je afvragen of dat voor meer gezinnen Stroet geldt. Honkvast Het Meertens Instituut, een onderdeel van de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, heeft onderzocht hoeveel personen met dezelfde achternaam in de verschillende gemeenten wonen. Dat heeft het genoemde instituut ook gedaan voor de naamdragers Stroet. In 1947 woonden in Nederland 235 personen met de achternaam Stroet en in 2007 was dat aantal al meer dan verdubbeld tot 515 perso nen. In Noord-Holland woonden in dat jaar meer dan 270 „Stroeten", dat is meer dan 52% van het totale aantal in Nederland. Zo woonden toen in Wervershoof 53 personen met de naam Stroet, in Hoorn 29, in Haarlemmermeer 29, in Koggenland 24, in Niedorp 17, in Drechterland 15, in Velsen 13, in Amsterdam 13, in Heerhugowaard 12, in Harenkarspel 10 en ook in Alkmaar 10. Inderdaad, de Stroeten zijn nogal honk vast. Het is echter opvallend dat er in Nederland nog een gebied is met veel „Stroeten". In de Achterhoek woonden er in hetzelfde jaar 73: in Aalten 22, in de Oude IJsselstreek 20, in Berkelland 16, in Doetinchem 8 en in Oost Gelre 7. De naam Stroet Als je zo druk bezig bent met de familie Stroet, dan vraag je je natuurlijk ook af waar de naam Stroet vandaan komt en ook wil je de betekenis van stroet achterhalen. Volgens het boek „Noordhollandse Plaatsnamen" van de bekende schrijver Jan Pannekeet is stroe of stroet een met struikgewas begroeid moerasland. In ongeveer 950 kwam de naam Strude al voor. Internet weet te melden dat Stroet een dorp is in de gemeente Schagen met 356 inwoners in 2005 en dat stroet in het oud-Fries moerassig bete kende. Via internet waren ook de voorouders van de familie Stroet te achterhalen. Een kort overzicht willen we u niet onthouden. I Symon Gerrits Stroet (1630 Stroet-1671 't Veld) x Anna Wijbrands (1630-1690) Symon werd geboren in het dorpje Stroet. De achternaam van deze familie is dankzij dit gegeven verklaard. II Symon Symonsz Stroet (1671-1718) (zoon van I) x Adriaantje Claes (Klazes) (1670-1742) III Jan Symonsz Stroet (1698-1754) (zoon van II) x Siertje Jacobs (....-1774) IV Dirk Jansz Stroet (1738-1799) (zoon van III) x Marijtje Pieters Bleeker - V Klaas Dirks Stroet (1771-1832) (zoon van IV) x Geertje (Guurtje) Jans Molenaar (1772-1851) Volgens de opgedoken gegevens woonde dit gezin „bij de Valbrug van 't Torenhuijs in t Veld". Na lang zoeken vonden we via internet een voorbeeld van een torenhuis. Het blijkt een stolpboerderij te zijn. VI Pieter Stroet (1805-1876) (zoon van V) x Agatha (Aagje) Sluiter (1819-1911) Bij de gegevens stond het beroep van Aagje Sluiter vermeld: schilder, verver. Pieter en Aagje hadden 14 kinderen. Voor ons verhaal is het vijfde kind van belang, want Casper Stroet en zijn familie Piet Stroet en Geertje Pater

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 14