Er is aan vijf inwoners van 't Veld, Zijdewind, Moerbeek en omstreken gevraagd of zij iets voor ons op papier wilden zetten. De periode rond de kerst en decembermaand kent vele gebruiken en tradities die vroeger heel gewoon waren en nu steeds meer aan het verdwijnen zijn. Kerstmis vieren tussen 1940 en 1945 Hoe heb ik dat in die tijd bij ons thuis beleefd? Bij ons was toen al een kunstkerstboom. Mijn vader was handelaar en heeft hem wel ergens opgeschar reld. Wij mochten helpen de boom versieren en echte kaarsjes erin zetten, van die gekleurde kaarsjes, prachtig. En als het schemerde en wat donker werd, gingen we met z'n allen eromheen zitten. De kaarsjes werden dan aangestoken, alleen als onze ouders erbij waren. De kerk, de nachtmis begon om 5 uur. Je bleef gewoon zitten bij de drie heilige missen, die achter elkaar werden opgedragen. Mijn tante had een plaats achter ons en als je even tegen de bank met je achterwerk rustte, kreeg je al een por in je rug, want je moest op je knieën. Poeh! Het ontbijt na de kerk was heerlijk. Er stond dan veel extra's op tafel. Dat was voor ons een groot feest. Op eerste kerstdag was er om 11.00 uur de hoogmis en 's middags om 3 uur lof. Het was toen koud in de kerk. Er waren vrouwen die een stoof voor hun benen bestelden. Dat leek me wel lekker. Op tweede kerstdag waren er 2 missen en 's middags weer lof. Dat kun je nu toch niet meer bedenken, maar toen was het gewoon traditie. Wie heeft dat in die tijd allemaal bedacht? Er is weinig van al die tradities overgebleven. Ik vind het nu beter. Toen moest je alles en nu heb je zelf de keuze. door een kier in de schuur. Uit de kerk heb ik vlug het vlees gepakt. Het lag er gelukkig nog. Later denk je daar had wel een kat mee weg kunnen gaan, maar er was met de kerst toch vlees op tafel. Kerstmis 1947 De oorlog was voorbij, maar een heleboel artikelen waren nog op de bon, zo ook het vlees. Ik was 17 jaar en werkte in de huishouding bij een gezinnetje met 4 kinderen. De moeder lag ziek in bed. De kerstdagen kwamen eraan, dus werd het vlees gebraden in een apart schuurtje. Ik zette het lekker te sudderen, maar mijn hoofd was er niet bij, want mijn vriend was in die dagen als dienstplichtig soldaat naar Indië vertrokken. Ik dacht aan hem en niet meer aan het vlees in de schuur. Toen ik na een paar uur in de schuur kwam, was alles zwart van de loef doordat de pitten te hoog brandden. Het vlees was verbrand en dat nog wel met kerst. De loef zorgde ook nog voor extra werk. Het waren lieve mensen en ze leefden met me mee. 's Avonds kwam ik thuis en vertelde het aan mijn moeder. Zij had nog wat bonnen en mijn broer ging achterom naar de slager, want de winkel was vast. Hij kwam met vlees thuis. Ik wilde graag naar de nacht mis van 5 uur. Hoe moest ik dat versieren? Ik nam het vlees op de heenweg naar de kerk mee en schoof het Herinnering aan kerstmis 1940-1942 Wat mij altijd is bijgebleven, is de kerst in de oorlog. De eerste kerstdag begon met de kerk. 's Morgens vroeg om 4 uur moest je uit bed, want om half 5 kwam Kees Slijkerman met de kerkbus langs. Kees begon in de Moerbeek en eer hij in Zijdewind kwam, was de bus al aardig vol. Het was altijd een belevenis. Om 5 uur begon de hoogmis en dan kwamen er nog een paar kleine missen achteraan. Waar dat goed voor was, weet ik nog niet. Uit de kerk gingen we allemaal samen eten. Dan kwam er later nog een tulband op tafel. Dat was een feest. Wij hadden nog een kerststalletje met kleine kaarsen. Als die brandden, bleef moeder er altijd bij. Als ik er nu nog aan denk, was het toch wel mooi. Op tweede kerstdag gingen we allemaal weer naar de kerk, maar dat was niet zo vroeg. Wel moesten we toen lopen. Of we zin hadden Een foto van een willekeurig gezin in jaren '50 kerstsfeer

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 12