van de week op de rekening bijschrijven. Als ik dan vrijdagavond uiteindelijk alles met de hand had op geteld, vroeg ik mij wel eens af hoeveel winst ik daar nu op maakte. Begrijp me goed", aldus Afra Portegijs, „ik heb met plezier gewerkt en sinds 1960 hebben we goede zaken gedaan, maar er zijn wel heel veel uren in gaan zitten". Fabrieksbrood In 1970 wordt Nederland overvallen door King Corn. De reclame suggereert dat het brood dagenlang vers blijft. Een irritant knulletje op de STER-reclame dreigt dat hij „bij Japie gaat eten, als zijn moeder geen King Corn koopt." Het ambacht verdwijnt en het brood van de warme bakker verliest het, in ieder geval voor even, van het fabrieksbrood. Tegelijkertijd moet er in bakkerij Portegijs een keuze worden gemaakt voor de toekomst, als Cees plotseling overlijdt. Nico en Catrien zullen niet in de voetsporen van hun familie treden en het bedrijf is eigenlijk te ouderwets om te verkopen. Bovendien lijkt het tijdperk van de warme bakker ten einde. Er wordt daarom besloten om het brood voort aan van de fabriek te betrekken en alleen nog inciden teel de oven op te stoken. In 1975 valt definitief het doek als Jaap en Afra besluiten te stoppen in het jaar dat ze hun zilveren bruiloft vieren. De bakkerij wordt verkocht en nog enige tijd gebruikt als opslagplaats. In 1995 wordt besloten om het gebouw te slopen. Er resten nog slechts foto's van het karakteristieke pand Soms als oudere Veldtemers langskomen, loopt het water ze nog in de mond bij de gedachte van speculaas en pepernoten. Jaap schuift de broden in de oven Het einde. De slooprestanten van bakkerij Portegijs in 1975 Afra in.aktie en de handen uit de mouwen Interieur van de bakkerswinkel

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 11