banketbakker en hij vond het leuk om langs te komen en mij de kneepjes van het vak te leren". Kortom, Afra prees hem de hemel in. Ze hadden wel degelijk een zeer goede verstandhouding en dat kwam allen ten goede. Overblijven Een aparte nevenactiviteit was de verkoop van losse zoetigheden. Er was een huishoudschool in 't Veld. Vele malen klingelde het belletje, omdat de leerlingen hun zakgeld om wilden zetten in schuimblokken, trekdroppen, zoute lappen, Milky Way's en andere zaken die het gebit niet ten goede kwamen. De bak kerij en de winkel lagen schuin tegenover de Martinus- school. Als het onverwacht hard regende tijdens de middagpauze, dan was het geen doen om af te reizen naar Zijdewind of de Kampen. In plaats daarvan ging men naar bakker Portegijs. Met een groot mes sneed Afra de sneden van het brood om ze vervolgens te beleggen met jodenkoeken. Van de eigengemaakte jodenkoeken waren er trommels vol. Catrien stond dan achter de toonbank om alles op te schrijven. Want ook deze aankopen moesten op het „briefje", zoals dat iedere week werd opgesteld. Ook Afra snapte niet, waarom er zo lang is vastgehouden aan die briefjes. Natuurlijk had men in die tijd minder geld omhanden. „Maar als ik terugdenk aan de tijd die de administratie kostte! Dan kwam men in de winkel voor een dubbeltje gist, omdat men zelf iets wilde bakken. Dan moest ik dat afwegen, inpakken, opschrijven en aan het eind Nico en Catrien op de bakfiets

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 10