De bakkerij van Jaap en Afra Portegijs in 't leid Vele dorpen hadden vroeger meerdere bakkerijen, zo ook 't Veld. Op Rijdersstraat nummer 84 was jarenlang de bakkerij van Portegijs gevestigd. Al in 1889 werd het huis verbouwd tot bakkerij en winkel en vestigde Klaas Portegijs zich er als broodbakker. Afra Portegijs-Baars (inmiddels 96 jaar) ging samen met haar man Jaap in 1960 in het pand wonen. Zij heeft enorm veel werk verzet in haar arbeidzame leven. Zij was de werkelijke „motor" van het bedrijf en ook iemand die op de kleintjes lette. Daarover straks meer. Afra verblijft inmiddels al een aantal jaren in een riante flat in zorgcentrum „de Kooimeer" in Alkmaar. brood opsnuiven. 's Middags kwamen er speculaas en gevulde koeken uit de oven. Aan de rechterkant van het huis was de bakkerij gevestigd. Links zat achter een bescheiden deurtje een schattig winkeltje ver stopt. Als iemand door deze deur naar binnen of naar buiten ging, dan klingelde de bel. Een karakteristiek geluid voor dit deel van de Rijdersstraat. Afra Portegijs-Baars Geur en geluid Wie in de jaren zestig van de vorige eeuw over de Rij dersstraat fietste, kon bij het naderen van de kerk een aantal karakteristieke verschijnselen opmerken. Vanaf links kwam de schroeilucht, als er bij smederij Hoebe een paard beslagen werd en even verder klonken de geluiden van het schoolplein, wanneer er op de Sint Martinusschool speelkwartier was. Dezelfde geluiden klonken ook vanuit het speelterrein van de „bewaar school" dat gevestigd was in het Patronaatsgebouw. Dat stond schuin achter het gebouw met de naam „Antoniusgesticht". Al deze gebouwen waren van de kerk. Verderop lag de begraafplaats gescheiden door een brede gracht. Vanaf rechts werden de zintuigen op een andere manier geprikkeld. Tegenover de slagerij van Broersen, waar toen nog de VIVO-winkel van Piet Jong was, stond een huisje met een rieten dak. Uit de schoorsteen kwam bijna altijd rook. Hier was op nummer 84 bakkerij Portegijs gevestigd. Vanaf vier uur in de ochtend kon je er de geur van versgebakken De bakkersfamilie Portegijs Gedurende bijna een eeuw van 1892 tot 1975 voorzag Woonhuis en bakkerij aan de Rijdersstraat de familie Portegijs de dorpen 't Veld en Zijdewind en omstreken van vers brood vanuit deze bakkerij. In 1889 werd het huisje verbouwd tot bakkerij en winkel. Klaas Portegijs, geboren op 21 februari 1867 te Hoogwoud, trouwde met Maria Borst, geboren 10 november 1865, uit Tolke onder Schagen. Direct na hun huwelijk begonnen zij met de bakkerij. Uit hun huwelijk werden vijf kinderen geboren: Cees in 1893, Gert op 6 oktober 1894, Nico in 1897, Neeltje op 21 juli 1899 en Jaap op 22 augustus 1908. Vier van hen zouden tot het einde van de bakkerij verbonden blijven aan het bedrijf. Cees en Neeltje bleven hun hele leven vrijgezel(lig) en werkten vanaf het begin mee in de bakkerij. Na de Tweede Wereldoorlog werden zij de hoofdbewoners. :4' DEEL 1

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 24