Op een gezellig avondje bij Wim en Gerda Stammes vroeg Gerda aan mij of ik een bijdrage wilde leveren aan het historisch blad ,,'t is mooi weest". Hoe historisch moet je zijn om daarvoor in aanmerking te komen is dan de wedervraag. Wij wonen nog maar 43 jaar in de Moerbeek. Uiteindelijk zijn we het er over eens dat het historisch verantwoord is om een en ander aan het papier toe te vertrouwen. Even voorstellen: Ik, Piet Zwemmer, ben geboren aan de Oostdijk (De Draai) in Heerhugowaard, als tweede zoon van een boerenarbeider en bakkersdochter op 10 augustus 1945. Mijn vrouw, Marianne Bruin, is ge boren aan de Grote Sloot in Schagerbrug op 21 april 1948 als dochter van Jacob Bruin en Neeltje Blom, respectievelijk boerenzoon en dochter. Haar neef boert nog steeds op de boerderij „de Leeuwenhorn" aan de Grote Sloot. Wij hebben elkaar leren kennen in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar toen ik daar eind 1967 lag met een voetbalknie en Marianne daar stage liep. In 1969 gingen wij op zoek naar een huis. Wij hadden geen voorkeur waar, alleen het moest wel in West-Friesland zijn en het liefst vrijstaand met een beetje grond. Ik werkte in de bouw voornamelijk aan molens en sluizen en Marianne volgde de opleiding tot verpleegster in het toen nog CZ in Alkmaar. We hebben op vele verschillende plaatsen gekeken, maar omdat ons budget beperkt was vielen er genoeg af. Tot we in juni 1969 een advertentie zagen in de krant. „Vrijstaand woonhuis te koop" in de Moerbeek nabij Schagen. Omdat ik zelf mooie herinneringen had aan m'n schooltijd op de l.t.s. in Schagen, en Marianne, opgegroeid in Amsterdam, terugwilde naar het plat teland, was dit eigenlijk precies wat we zochten. Wij erheen, op een zondagmiddag, zonder afspraak. TE KOOP VRIJSTAAND WOONHUIS Het beviel ons direct. Goed van dak en muren, geen scheur of verzakking te bekennen en rondom vrij uitzicht. Niet echt groot, maar als je zo jong bent, heb je niet veel ruimte nodig. Bovendien, als je zelf in de bouw werkt is het geen probleem aan te bouwen of een verbouwing te doen. We belden de makelaar. Die vertelde ons dat er een bod lag van f 25.000, wat de eigenaren Borst uit Schagen en Band uit Oudendijk net te weinig vonden. Zonder dat we het binnen bekeken hadden, boden wij f 27.000. Uiteraard mits we een hypotheek konden krijgen. De Rabobank in 't Veld verstrekte ons een hypotheek van f 20.000 met, op dat moment, een rente van 7% en af te lossen in 30 jaar. We hebben er nooit spijt van gehad! In die tijd kon je nog beter gister dan vandaag een huis kopen. De kinderen van de geboortegolf, van kort na de oorlog, moesten allemaal wonen. Zowel de lonen als de huizenprijzen schoten omhoog. Na de koop hadden we nog f 150 over, waar van we nog een week op vakantie naar België gingen. Het huis is gebouwd in 1953 voor J. Nagelhout sr. en zijn vrouw, Nagelhout sr. stopte met boeren ten gunste van Jan Nagelhout jr. en Alie Nagelhout Sluis. Zij kwamen toen in de boerderij wonen op Moerbeek 6, (waar Jan ook geboren is) met hun kinderen Trudie, Gerianne, Dirma en Joke. In 1967 gingen Nagelhout sr. en zijn vrouw naar een verzorgingshuis te Schagen en werd het huis verkocht aan ene Herman Geerts, die als documentaloog verbonden was aan het reactorcentrum te Petten. Het is wel grappig het te hebben over bedragen uit die tijd het geeft mooi aan wat de waarde was van het geld. Herman Geerts kocht het huis van Nagelhout sr. voor f 17.000. Twee jaar later verkocht hij hetzelfde huis voor f 21.000 aan de zgn. huisjesmelkers Borst uit Schagen en Band uit Oudendijk. Via makelaar Hendriks uit Hoorn kochten wij het uiteindelijk voor f 25.000. plusminus. f 2.000 aan roerende goederen, als luxaflexen, wastafels, toiletkastjes en verbouwingsmateriaal, wat door Geerts was gekocht maar niet had gebruikt. In 1969 lag er nog een bruggetje, naar de voordeur, over het smalle slootje. Om ons huis lag grond van 3 eigenaren. Te weten van Van der Fluit, J. Wit en J. Nagelhout. Aan de wegzijde was langs ons huis een overpad. De betondeksels 16 cm dik, van de septictank, zijn daar nog een bewijs van. Jan Wit molk op het land, een aantal koeien. De stroom voor de melkmachine kwam bij ons uit de meterkast. De stroom was toch soms wel een probleem. Er was nog een bovengrondse Piet Zwemmer, 43 jaar Moerbeker onder Zijdewind aan de Moerbeek no. 2 een met 600 m2 grond Heerlijk vrij gelegen Direct te aanvaarden Bemiddeling: Makelaarskantoor o.g. Fa. JOH. C. HENDRIKS lid NBM Liornestraat 91, Hoorn Tel. 02290-4324 en 02294-306 Huis vóór de verkaveling

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2013 | | pagina 18