Ontstaansgeschiedenis De Tjaddinxschool werd vernoemd naar de Tjaddinxrijtpolder. Dit poldertje was gelegen in de voormalige Westerkamperpolder ten noorden van 't Veld. De Tjaddinxrijtpolder was oorspronkelijk een klein meertje met een oppervlakte van 22 hectare. De polder was een onderdeel van het waterschap" Niedorper Kogge". Octrooi tot droogmakerij: In 1632 werd de Tjaddinxrijtpolder drooggemalen krachtens een "octrooi" dat verleend werd aan Sybrand Albrechtszoon, schoolmeester te Hoorn. In 1919 werd de schepradmolen die te kostbaar werd in onderhoud, vervangen door een "Amerikaanse" windmolen. Deze windmolen die herhaaldelijk schade opliep, moest in 1948 plaats maken voor een elektri sche molen. Op deze plaats werd in het schooljaar 1975 1976 de voormalige Tjaddinxschool gebouwd. De naam werd bedacht door de heer P Ligthart. Uitbreiding van 't Veld zorgde voor een zodanige toe name van het aantal leerlingen, dat de Mariaschool te klein werd. In 1975 waren er 10 klassen en meer dan 300 leerlingen. Uit onderzoek van B en W van de gemeente Niedorp was gebleken, dat veel ouders voor een samenwerkingsschool waren. Het toenmalige schoolbestuur van de Mariaschool zag echter niets in opening 8 klassen, waarvan 2 kleuterklassen. In de voormalige kleuterschool "de Woelige Hoek" aan de Wilhelminalaan kreeg openbare lagere school "de Boet" onderdak. Daar de bouw van de Tjaddinxschool aan het begin van het nieuwe schooljaar in augustus 1976 nog niet gereed was, werd er met een ochtend- middagrooster voor de Maria- en Tjaddinxschool gewerkt. Dit duurde tot 26 oktober 1976. Theo Korfage werd hoofd van de Tjaddinxschool. Jan Beuker van de Mariaschool en Jaap Beemsterboer van de Boet. Opening van de Tjaddinxschool Op 26 oktober 1976 vond de officiële opening van de Tjaddinxschool plaats. De opening werd verricht door de heer P Ligthart, samen met Liesbeth Wijnker en Niels Ligthart, respectievelijk een oudste en een jong ste leerling van de school. Bij de ingang van de school stonden 8 leerlingen opgesteld, ieder met een letter. Deze letters vormden samen het woord TJADDINX Na het zingen van het feestlied "Er staat een hele een samenwerkingsschool voor katholiek en openbaar onderwijs. Het beheer van de Mariaschool zou dan moeten worden overgedragen aan de gemeente Niedorp. In een roerige vergadering eind augustus 1975 in zaal Kramer, kondigde het schoolbestuur de oprichting van een nieuwe katholieke school aan. De Tjaddinxschool werd gebouwd door bouwbedrijf Keulen, naar het model van "de Marske" een lagere school in Hippolytishoef. De school telde bij de De Tjaddinxschool 'Held I Hnriiifliui T&fjpuC. JfffA. XINGEBUOny HASENKAS SPEL het Tadddinxschool team van 1976

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2012 | | pagina 18