U heeft vorig jaar in de Schager Courant van 9 mei en van 21 juni, maar ook in de Volkskrant van 24 mei kunnen lezen dat de heer Cees Witte uit Zijdewind in Israel een onderscheiding mocht ontvangen. Ook in „Israel National News" bleef dit niet onopgemerkt. De kop boven het nieuwsoverzicht van Israel luidde: „Johanna en Jacobus Witte postuum geëerd door Yad Vashem." We komen later in dit verhaal daarop terug, maar het was voor „'t Is mooi weest" een reden om wat dieper in de geschiedenis van de familie Witte te duiken. Een onderzoek naar de afkomst Ene Peter Witte heeft zijn DNA laten onderzoeken. Daardoor zijn de volgende twee resultaten bekend geworden. Het is volgens hem duidelijk geworden dat zijn stamvader Frans Fransz. Witte (1700-1752) is en ook wel genoemd werd als Frans Fransz. Watté. Alle Texelaars die de naam Witte hebben, stammen van hem af. De familie Witte van Zeeuwse afkomst laat hij verder buiten beschouwing. Zijn DNA-groep G2a komt in Nederland en in het noordwesten van Europa met een beperkt percentage voor, maar wel in Azië. Als je op de kaart van DNA-groepen kijkt, is te zien dat deze groep eigenlijk alleen in Georgië, Armenië, Iran, Turkije en Italië goed vertegenwoordigd is. Peter gaat er vanuit dat de G2a-groep zo'n tweeduizend jaar geleden door de landbouw of door de Romeinen via Iran, de Kaukasus en Italië over Europa is verspreid. Hij vindt dit erg interessant, maar zegt zelf dat er meer onderzoek nodig is. Zijn conclusie is dat de oervader van de familie Witte waarschijnlijk afkomstig is uit Azië en dat zijn stamvader Frans Fransz. Witte is. Het is toch een bijzonder onderzoek van deze Peter Witte. In 2007 woonden er 3.333 personen in Nederland met de naam Witte. In 1947 waren dat er 2.131. Deze familie is behoorlijk honkvast: de eerste 6 generaties leefden allemaal op het eiland Texel. Op dit moment (2012) wonen er nog 393 personen met die achter naam. 1e generatie stamvader Frans Fransz. Witte (Watté), (1700-1752) Frans werd in 1700 vermoedelijk in Frankrijk geboren. De achternaam Watté, die regelmatig in plaats van Witte werd gebruikt, rechtvaardigt deze veronderstel ling. Op 3 februari 1730 trouwde hij in de r.-k. kerk te Den Burg met Pietertje Sieuwerts en stichtte op Texel een gezin. Zij kregen 2 zonen: 1. Michiel Fransz. Witte (1732-1786) en 2. Jan Fransz. Witte (1735-1803)(2e generatie). Deze twee kinderen zorgden voor twee takken op Texel en stonden tot 1900 te boek als een boerenge slacht. Frans was grootschipper te Den Hoorn. Een grootschipper was een schipper op een zeeschip en was lid van het Groot Schuitenvoerdersgilde. Er werd met een relatief kleine bemanning (10 tot 18 opvaren den) op relatieve grote schepen gezeild. Deze schepen konden 200 tot 400 ton vervoeren. Grootschippers behoorden tot de hogere lagen van de samenleving. Frans maakte verschillende reizen, zoals naar de Middellandse Zee in 1747 en ook naar Barbiesjes, dat is Berbice, in 1748. Mahaica Berbice werd in 1627 gesticht door de Zeeuwse Koopman Abraham van (de) Peere. Op deze kolonie naast Suriname werd voornamelijk koffie en tabak verbouwd, maar veel belangrijker was de ruilhandel met de indianen in het gebied. In 1796 werd deze kolonie door de Britten veroverd en werd met ander gebieden samengevoegd De familie Witte: een bijzondere familie!

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2012 | | pagina 12