huis leeg, omdat die bewoners gingen verhuizen. De man was een boerenwerkman en ging verhuizen naar een andere baas met een woning. Zo zijn dan vader en moeder Schoen deze woning gaan betrekken en kon het jonge stel voor gaan wonen en tevens de winkel bedienen. Het span was heel gelukkig en zij moesten hard werken om de boel draaiende te houden, want het gehele land zat in een crisis en er dreigde oorlog. Er heerste veel armoede, omdat veel mensen werkloos waren. Het was een moeilijke tijd, maar ook weer een gelukkige tijd, want er werd een dochter geboren. Zij kreeg de naam Maria, maar haar roepnaam werd alras Rie of Rietje. Voor vader Cees bleef het ploeteren, vooral toen ook nog de oorlog uitbrak. De levensmid delen kwamen op de bon. Alles werd schaars of was helemaal niet meer te verkrijgen. Gelukkig wisten ze samen deze roerige tijd door te komen en Cees zag overal wel weer een lichtpuntje ook als het beroerd ging. „Hier komt ook weer een eind aan", zei hij dan. Voor de kruidenier was het na de oorlog niet beter geworden. Wilden ze zo doorgaan, dan moesten ze wel bij de een of andere groothandel aansluiten of een V.I.V.O- of een SPARwinkel beginnen en veel inves teren. Cees had geen opvolger en dacht zeker: „Het houdt mijn tijd wel uit en wie dan weer leeft dan weer zorgt." Hard gewerkt en geploeterd, dat heeft hij zeker. Allerhande baantjes heeft hij nog lang gedaan om het hoofd boven water te houden. Toen dochter Riet de lagere school had verlaten en al een zeer vlotte en vriendelijke jongedame werd, kreeg zij een werkhuis in Winkel bij de familie Oostwoud Wijdenes. Daar heeft ze met plezier gewerkt en ook deze familie was zeer tevreden en gelukkig met haar. Nu na al die jaren heeft zij nog contact met deze vriendelijke mensen. Maar er was toch iemand die het niet goed vond dat zij daar werkte, want het was geen katholiek gezin en ook het dorp was dit niet. Op een zekere dag werd vader Cees hierover aangehouden door de parochieherder. Cees heeft dit zeer wijselijk voor kennisgeving aangenomen en naast zich neer gelegd. Na het overlijden van vader en moeder Schoen kwam de achterwoning weer leeg te staan, maar dat was ook van zeer korte duur, omdat er alom woningnood was. Nico Zomerdijk en zijn vrouw Corrie de Graaf zijn daar toen ingetrokken. Het was wel niet groot, maar wel geriefelijk. Cees was echt op na een leven van hard werken. Hij heeft op een gegeven moment een wijs besluit genomen en is gestopt met rondvragen en heeft de winkel zoveel mogelijk leeg verkocht. Buurman Jan de Groot heeft het gehele pand gekocht voor zijn zoon Dirk die ook al trouwplannen had. In de strenge winter van 1956 ,kwam moeder Schoen te overlijden en binnen drie weken daarna ook vader Cees. Het wonderlijke was dat in deze weken zijn oude winkel en woning in Zijdewind tot de grond toe verbrand is. Gelukkig heeft het gezin Zomerdijk weer onderdak gekregen, maar de winkel was nu toch echt verleden tijd, maar de naam Schoen is gebleven PRINTED IN BELGIUM Blijft in uw gebeden denken aan CORNELIS SCHOEN die drie weken na zijn vrouw Jacoba Koppes op 12 November 1955 in de leeftijd van 65 jaar te Alkmaar overleed. HEMELSE VADER Zwaar is het offer, dat U van ons vraagt, om nu ook Vader, zo gauw na Moeder, tot U te nemen. Toch leggen wij ons graag neer bij Uw H. Wil, want wat zou Vader zijn zonder Moeder! Voor Vader vragen wij Uwil hem belonen door hem op te nemen onder de koren van Uw Engelen, opdat hij na zijn jarenlange dienst als zan ger in uw Kerk voor eeuwig Uw Lof mag bezingen. En voor onszelf vragen wijlaat ons niet als wezen achter, maar schenk ons uw Vertrooster, zoals U die be loofd hebt aan Uw Apostelen en wil zelf voor ons zijn een Vader en een Moeder, nu U hen beiden tot U hebt genomen. Want alleen dan zullen wij voluit kunnen zeggen: Uw Wil ge schiede.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2012 | | pagina 11