toorwoord Geachte abonnee, Terwijl de contouren van de nieuwe brede school aan de Zwarteweg vorm beginnen te krijgen, blikken wij nog even terug in de geschiedenis van het onderwijs in 't Veld. Die geschiedenis is al heel lang en vond eigenlijk zelfs nog zijn basis in Zijdewind, waar de kerk geschikt werd gemaakt voor het onderwijs. Geschiedenis bestuderen is proberen ontwikkelingen te zien en te onderkennen. In deze editie wordt geschreven over een busonderneming. Nu decennia later stellen we vast dat er weer een onderneming in 't Veld is gevestigd die met grote en kleine bussen mensen vervoerd van a naar b. Zo ook schrijven we over een familie die een aannemingsbedrijf had met een hele grote werkplaats, die nog steeds te zien is achter de panden 39 en 41 aan de Rijdersstraat te 't Veld. Voor die tijd een groot en hoog pand, wellicht zo gebouwd om ook hoge kozijnen te kunnen maken. Door de schaalvergroting kennen onze dorpen nu enige grote aannemers die door de voorhanden zijnde grotere mobiliteit hun werk buiten onze dorpen hebben. Op het eerste gezicht lijkt het of achterom kijken weinig waarde heeft, maar bij nader inzien kan je van het verleden leren. Zo kan je stellen dan Jan Marijnissen maar nooit met het verhaal had moeten komen van een nationaal historisch museum. Immers alle musea en zeker het Rijksmuseum zijn al historische musea. De economische recessie deed zijn werk en het plan ging van tafel. Soms ook breken ontwikkelingen abrupt af. In Opmeer staat een gebouw te verpieteren dat één van de mooiste musea van ons land had kunnen worden. De teloorgang van DSB trok een streep door de rekening en hoewel de Scheringa-collectie is gered door de miljonair Hans Melchers, de schilderijen zijn voor onze streek verloren. Terug naar onze eigen dorpen. De geschiedenis van het onderwijs leert ons nu dat in de jaren tachtig een combinatieschool gebouwd had moeten worden, terwijl er toen in twee gebouwen apart een bijzondere en een openbare school werd gesticht. Nu worden drie scholen tot één gesmeed, ieder met een eigen karakter, maar wel allemaal bij elkaar en dat is een positieve ontwikkeling. Geniet van alles waar onze schrijvers u deelgenoot van willen maken. Wij verkeren in de omstandigheid dat we telkens moeten kiezen welke artikelen het daglicht gaan zien in een nieuwe editie. Maar tips van uw kant blijven welkom! Veel leesplezier! Drs. Jan J. Jong, voorzitter.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2012 | | pagina 3