Druk bezochte reünie sluit jubileumfeest af i i door ziekte een einde aan de loopbaan van juffrouw De Braasem. Zij heeft zich gedurende 37 jaar lang ingezet voor het onderwijs in 't Veld. De vele oud leerlingen zullen zich haar zeker nog herinneren. Naast juffrouw De Braasem was juffrouw Ramler de tweede niet religieuze leerkracht op de Mariaschool, Zij kwam met de trein en bus uit Den Helder. De kinderen van haar klas haalden haar van de bushalte bij de Provincialeweg. In de oorlog kwamen haar ouders in 't Veld wonen. Zij trok bij haar ouders in. In 1945 keerde ze echter weer terug naar Den Helder. Kerk en school Zuster Eufemia was degene die de jongens van de Martinusschool opleidde tot misdienaars. Meisjes opleiden tot misdienaar was in die tijd natuurlijk uit den boze. De jongens leerden de Latijnse gebeden en antwoorden die ze moesten geven. Wilde je als misdienaar slagen dan moest je toch minstens het „Confiteor" (de schuldbelijdenis) uit je hoofd kennen. Het kerkbezoek was in die tijd een belangrijke zaak. Het aantal keren dat je naar de kerk ging werd op je rapport vermeld. Hoe vaker je ging, des te meer werd je als leerling gewaardeerd. De leerling met het hoog ste kerkbezoek kreeg aan het einde van het schooljaar een beloning. Ook kwam de kapelaan of pastoor in die tijd naar school om de catechismusles te overhoren. Menig oud-leerling herinnert zich ongetwijfeld de eerste vraag „Waartoe zijn wij op aarde?". In de jaren zestig van de vorige eeuw werd de catechismus afge schaft. Men begon zich toen af te vragen of kinderen eigenlijk wel begrepen wat ze allemaal opdreunden. Voor menig leerling een verlichting van deze taak. Uitbreiding van de Mariaschool In 1950 werd er aan de Mariaschool een dwarsvleugel gebouwd. De lagere meisjesschool werd uitgebreid met een 3 klassige VGLO-school (een school voor voortgezet lager onderwijs). Deze vleugel bestond uit een leslokaal, een naailokaal en een keuken. Pas op 19 maart 1953 vond de officiële opening plaats. Op zondag 21 juli 1957 vierde 't Veld en omstreken het heuglijke feit dat de zusters Ursulinen 25 jaar geleden naar T Veld kwamen om hier het onderwijs te verzorgen. Het werd een groot feest met een plechtige mis, een aubade en een rijtour door het dorp en als afsluiting een receptie. Daar de huisvesting van de zusters zeer gebrekkig was, werd in 1958 een nieuw klooster gebouwd aan de pastoor van der Burglaan. In datzelfde jaar werd de VGLO-school landbouwhuis- houdschool. Het aantal leerlingen nam daardoor snel toe. Er werd aan 145 meisjes les gegeven, verdeeld over 8 klassen. Er werd les gegeven in verschillende noodlokalen, zoals in een directiekeet en op zolder. In 1964 kwam hieraan een eind. Aan de Dreef werd een nieuwe landbouwhuishoudschool (de Skavel) gebouwd met 8 lokalen. Hierdoor kwamen de 3 lokalen bij de Mariaschool vrij. In de zestiger jaren van de vorige eeuw veranderden de inzichten en men was van mening dat het goed zou zijn voor de jongens en meisjes om gezamenlijk les te krijgen in één school. In 1964 werd de Mariaschool een gemengde school. Tot 1969 was het kerkbestuur tevens schoolbestuur. In dat jaar kreeg de Mariaschool een eigen schoolbe stuur. Ook werd met inzet van kapelaan Martius een dorpshuis en een gymzaal gebouwd. Eindelijk konden de leerlingen nu „echt" gymles krijgen. Integratie van het kleuter en lager onderwijs Op 28 mei 1973 legde minister-president Den Uyl een regeringsverklaring af, waarin met betrekking tot het onderwijs werd gesproken over meer ontwikkeling, ontplooiing, meer democratisering en openheid. In het najaar van 1973 wilde minister Van Kemenade haast maken met de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. Ter gelegenheid van de opening van 2 nieuwe lagere scholen in Leimuiden en Hoofd dorp zette de minister zijn gedachten uiteen over experimenten die moeten leiden naar de nieuw geïntegreerde basisschool. Hij typeerde de invoering als een gigantisch vernieuwingsproject, waarbij 15.000 scholen, 69.000 leerkrachten en 1,9 miljoen leerlingen betrokken zijn. In de nieuwe basisschool zal de nadruk liggen op individuele ontwikkelingsfasen, capaciteiten en behoeftes van kinderen. Velen van u hebben onderwijs gevolgd op een kleuter- of lagere school. De overgang van de kleuter- naar de lagere school zorgde destijds bij veel leerlingen voor problemen. Sommige leerlingen konden in de eerste klas van de lagere school niet goed meekomen. Het leren lezen en schrijven verliep in een te hoog tempo. Een ononder broken leerweg van kleuter- naar lagere school was niet gegarandeerd. Dit was de belangrijkste reden om J- VU/I/I f V IS 1/J J I |/iyi l/U/V/ f U/ ll/U'll'I'UI'VII' irxu/l fU^l>l l/l/t/t/ (Van onze correspondent) De zaterdag stond geheel in het De eerste juf .mevrouw^De Bra teken van de reünie. Om twee uur sem) met het huidige .lOOfd, J 't VELD Het enorme jubi- was er rond de Mariaschool en- Beuker. Op de achtergrond eei leumfeest van de 50-jarige Ma- kele parkeerplaats meer onbezet, aantal feestende Mariaschoolkin riaschool in 't Veld is zaterdag Opvallend was het grote aantal da- deren. afgesloten met een geslaag/e (foto John Oud rojioi/ï Puim imflinndlorW no. r 1

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2012 | | pagina 23